Svijet

Ispitivanje crvenih linija: Sve počelo kao sukob u Ukrajini, a postalo posrednički rat između Amerike i Rusije

U ratu ništa nije neizbježno, a malo toga je predvidljivo. Ono što je počeo rat u Ukrajini, postao je posrednički rat između Vašingtona i Moskve.

Ispitivanje crvenih linija: Sve počelo kao sukob u Ukrajini, a postalo posrednički rat između Amerike i Rusije
FOTO: GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN/EPA

Ovo piše u članku za Warontherocks.com ugledni stručnjak Džeremi Šapiro, direktor Evropskog savjeta za spoljne odnose i saradnik Instituta Brukings.

– Dvije strane su zaključane u eskalacionom krugu koji će ih, uz trenutne trendove, dovesti u direktan konflikt i onda preći u nuklearan, ubijajući milione ljudi i uništavajući većinu svijeta. Ovo je očigledno smjelo predviđanje i ne baš mudro – djelimično zato što ako sam u pravu vjerovatno neću biti tu da preuzmem zasluga – navodi Šapiro u svojoj analizi pod naslovom “Na putu smo ka nuklearnom ratu”.

Šapiro ukazuje da je američki predsjednik Džo Bajden već imenovao ovu opasnost – “nuklearni armagedon” – što je naišlo na velike kritike.

Centralni scenario

– Trenutno, nijedna strana ne djeluje voljna niti politički sposobna da preduzme takve korake. Naprotiv, u Rusiji su nuklearne prijetnje istaknuti dio ratne strategije. U SAD, komentatori osuđuju čak i one koji imenuju ovu opasnost iz straha da bi to oslabilo zapadnu riješenost -naveo je Šapiro, koji je služio u Stejt departmentu od 2009-2013. pa dodao:

– Ovdje predstavljam samo centralni scenario nuklearne eskalacije… Kao polaznu tačku uzimam da je nekontrolisana eskalacija put na kojem se trenutno nalazimo – piše Šapiro.

Pročitajte još

Ispitivanje crvenih linija

On je ukazao da “nijedan racionalni lider ne planira da započne nuklearni rat” i da ruski režim “ne pokazuje znakove samoubilačkih tendencija”, ali da je suština problema veća.

– Jednom kad se započne eskalacioni ciklus, serija pojedinačno racionalnih koraka može dovesti do apsurdnosti kojom se okončava svijet. Kako se rat usmjerio protiv Rusa, oni su povukli bezbroj crvenih linija da upozore Zapad protiv eskalacije – naveo je Šapiro podsjećajući na upozorenja Moskve protiv prijema Švedske i Finske u NATO i prijetnje da će bilo kakav napad na Krim dovesti do “sudnjeg dana”.

– Kako su se ruske crvene linije pokazale veoma ružičastima, one se sve više dovode u pitanje na Zapadu. Brojni zapadni komentatori sada tvrde da je Rusija tigar od papira i odbacuju njene nuklearne prijetnje kao bučnu retoriku… S obzirom da su sve crvene linije već pređene, sumnjivo je da će američki donosioci odluka vidjeti takve prijetnje kao zaista smislene”.

FOTO: SERGEY DOLZHENKO/EPA
FOTO: SERGEY DOLZHENKO/EPA

Vjerovatnoća eskalacije

– Vjerovatnoća eskalacije proističe iz razvoja dešavanja na frontu, a ne prelaska nekih arbitrarnih crvenih linija – navodi Šapiro, dodajući da su stručnjaci dugo sumnjali da su ruski nuklearni signali blef kojem je cilj da unese strah u zapadnog neprijatelja.

– Ali, dešavanja u Ukrajini i mogućnost katastrofalnog vojnog gubitka možda su promijenili tu kalkulaciju. Niko zaista ne zna. Vjerovatno ni sami Rusi to ne znaju. Ono što je jasno je da su obje strane dosljedno eskalirale u Ukrajini kad su bile u strahu da mogu da izgube – ističe on

Uprkos tome, zapadni saveznici su stalno povećavali vojnu pomoć Ukrajini i sankcije Rusiji “do te mjere da sada izgleda da namjeravaju da trajno oslabe Rusiju i unište ruski režim kao što je Bajden rekao da je neophodno za okončanje rata”.

Rekao, pa porekao.

Rizici po režim

Rusi su dosljedno odgovarali na svoje neuspjehe na frontu sopstvenim eskalacijama – uključujući isključenje energije Evropi, pojačano bombardovanje civilnih meta, aneksiju četiri ukrajinske oblasti i djelimičnu mobilizaciju.

– Posljednji korak očigledno nosi rizike po ruski režim o čemu svjedoče višestruki protesti širom Rusije, ali je rukovodstvo preferiralo te domaće rizike spram gubitka rata – kaže Šapiro.

Dalje je dodao:

– U trenutnoj situaciji, obje strane imaju još mnoge korake da preduzmu prije direktne konfrontacije – SAD imaju još oružanih sistema da obezbijede i načina da izoluju rusku ekonomiju. Rusija ima još muškaraca za regrutovanje, brutalnih taktika da primijeni i zastrašujućeg oružja van nuklearnog”.

Kako bi to moglo da izgleda

Nije teško zamislili kako bi to moglo početi od tačke na kojoj smo danas.

– Ako rat nastavi da ide protiv Rusa, a posebno ako Ukrajinci započnu invaziju na Krim, dosegnuće još veće nivoe strahova da je na ulogu budućnost ruskog režima. Onda će neki genije u ruskom rukovodstvu predložiti da preokrenu situaciju i pokažu veću spremnost da prihvate armagedon nuklearnim demonstracijama – ističe Šapiro.

Šapiro dalje dodaje:

– Ruske snage će pokrenuti manji broj taktičkih nuklearnih napada protiv koncentracija ukrajinskih trupa ili linija snabdijevanja NATO alijanse u Ukrajini. Ako ne mogu da nađu ništa od toga, upotrebiće ih protiv ukrajinskih civilnih meta. Meta nije suštinska jer bi poenta ovog napada bila da se uništi volja Zapada da nastavi sa podrškom Ukrajini, a ne da direktno preokrene vojnu situaciju. Dodatno bi stavili svoje strateške nuklearne snage u pripravnost i započeli ‘neobična kretanja’ nuklearnih sredstava u pokušaju da upozore SAD da ne reaguju na takav napad – rekao je.

Američki odgovor

– U tom slučaju će se američka vlada boriti da nađe odgovor koji odražava težinu ruske upotrebe nuklearnog oružja, a da ne predstavlja dalju eskalaciju ka direktnoj konfrontaciji i sveopštem nuklearnom ratu. Američki ekvivalent ruskog genija će tvrditi da će direktan, proporcionalan odgovor usmjeren na sam napad poslati signal ruskom rukovodstvu da SAD nastoje da kazne zločin nuklearne upotrebe, a ne da eskaliraju rat ili zbace ruski režim – rekao je.

FOTO: OLIVER CONTRERAS/EPA
FOTO: OLIVER CONTRERAS/EPA

Šapiro je dalje dodao:

– Vidjeće rusku stratešku nuklearnu uzbunu kao blef, tvrdeći da bi nastavak strateškog nuklearnog napada bio samoubistvo. U nedostatku boljih opcija, američko rukovodstvo će se uhvatiti za ideju tako fino kalibriranog odgovora i pokrenuti konvencionalni napad NATO na formacije ruskih trupa u Ukrajini ili vojnu bazu u Rusiji odakle je potekao ruski nuklearni napad – rekao je.

Šapiro smatra da će tako suptilna poruka, nažalost, vjerovatno biti izgubljena u “paranoičnom Kremlju”.

– Oni će vidjeti direktni NATO napad na Rusiju ili ruske snage kao potvrdu svog stava da Zapad namjerava da uništi ruski režim i ubije njegove lidere -rekao je on, ukazujući da Putin navodno opsesivno gleda snimak smrti libijskog predsjednika Moamera el Gadafija nakon što su ga svrgle snage NATO.

“Prvi udar”

– Suočeni sa prospektom smrti ako ne reaguju da spasu svoj režim, ruski lideri će rizikovati pokrećući dalje konvencionalne i taktičke nuklearne udare na formacije NATO trupa i operacije snabdijevanja u pograničnim državama poput Poljske i Estonije kako bi signalizirali da je Rusija voljna i sposobna da se brani uprkos riziku od strateške nuklearne eskalacije – rekao je.

Napadnute NATO države bi potom aktivirale Član 5 i blok bi započeo konvencionalnu operaciju radi eliminisanja ruskih ofanzivnih sposobnosti za takve napade. U strahu da će ostati bez svoje odbrane, Rusi će pokrenuti strateški nuklearni preventivni ‘prvi udar’, prenosi Blic.

– Onda bih imao nekoliko minuta da pošaljem mejl svojim kolegama u kojem piše: ‘Rekao sam vam’ – završio je Šapiro, ukazujući da je ovo “samo scenario”, ali ipak put na kojem se trenutno nalazimo i da vjerovatnoća da će se ostvariti raste iz dana u dan kako dvije strane postaju sve očajnije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu