Sud BiH je 27. marta zvanično podnio zahtjev Interpolu za izdavanje potjernice za Dodikom i Stevandićem. Za Dodikom jer je napustio BiH i prvo otputovao u Srbiju, zatim u Izrael, a trenutno se nalazi u Rusiji, i to dok je u BiH za njim raspisana unutrašnja potjernica i izdat nalog za privođenje.
Za Stevandićem je upućen zahtjev Interpolu jer je odlazio u Srbiju u trenutku kada je protiv njega izdata unutrašnja potjernica. Treći osumnjičeni za napad na ustavni poredak, premijer RS Radovan Višković, zasad nije predmet zahtjeva za Interpolovu potjernicu.
U standardnim okolnostima, Interpol bi u roku od tri dana trebalo da donese odluku o izdavanju potjernice.
Međutim, kako saznaje Klix, odluka je odložena zbog najmanje dvije žalbe. Srbija je prva uputila prigovor Interpolu, navodeći da je riječ o političkom progonu Dodika, a zatim je to učinila i Mađarska.
Nije isključeno da se žalila i Rusija. Zbog potrebe da se razmotre sve žalbe, odluka još nije donijeta.
Sud BiH je poslao zahtjev, ali konačna odluka o izdavanju potjernice je na Interpolu, koji može i da odbije zahtjev.
Finalnu odluku donijeće glavni Interpolov ured u Lionu nakon procjene valjanosti razloga koje je naveo Sud BiH.
Odluka u rukama država članica
Dodik je iz Srbije komercijalnim letom otputovao za Moskvu, gdje se nada sastanku s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ali za sada nema informacija da li će do susreta doći.
Pretpostavlja se da će Dodik ostati u Moskvi dok ne bude poznata odluka Interpola. Ako potjernica ne bude raspisana, moguće je da će se odmah vratiti u BiH, vjerovatno na isti način na koji je otišao – helikopterom ili nekim drugim prevoznim sredstvom, budući da Granična policija BiH nije zabilježila njegov izlazak iz zemlje.
Čak i ako Interpol odobri zahtjev Suda BiH i Dodik i Stevandić budu stavljeni na listu traženih osoba, odluka o njihovom hapšenju ostaje na državama članicama ove organizacije.
Drugim riječima, ako Interpol raspiše tzv. “crvenu potjernicu”, to ne znači da sve države automatski moraju da postupe po njoj. Dodik i Stevandić bi tehnički mogli da putuju u zemlje poput Srbije, Mađarske i Izraela, dok bi odluka o njihovom hapšenju zavisila od nacionalnih policijskih i bezbjednosnih institucija tih država.
Ako bi te države odlučile da ih ne uhapse, ne bi postojala pravna osnova za sankcije protiv njih.
Takođe, Interpolova potjernica ne znači da Dodika i Stevandića traži sama organizacija, već predstavlja obavještenje državnim organima da obrate pažnju na određene osobe koje bi mogle pokušati da uđu u njihovu zemlju.
Glavna odgovornost za eventualno hapšenje i dalje ostaje na državnim bezbjednosnim službama.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu