Roba iz više od 60 zemalja na svijetu od danas je predmet carinjenja u iznosima od 10 do čak 104 odsto, koliko iznosi najveća tarifa koju je dobila Kina.
Tramp je Kini već uveo carinu od 20 odsto na početku mandata zbog njihove uloge u prodaji i krijumčarenju sintetičkog narkotika fentanil, te je na to dodao 34 odsto “recipročne” carine tokom svog govora 2. aprila, uz dodatnih 50 odsto zbog činjenice da je Kina identičnom carinom odgovorila na njegovu najavu.
Konzumenti u SAD su već osjetili efekat carina, imajući u vidu da su im narudžbe s Temua i Šejna bile skuplje zbog carine prema kineskoj robi.
Uz to, carine su dobili i dugogodišnji partneri SAD poput Evropske unije.
Roba iz EU koja se uvozi u Ameriku biće carinjena u iznosu od 20 odsto.
Naravno, vrijedi istaći i da je u ovaj paket uključena i Bosna i Hercegovina, a roba iz BiH je predmet carine od 34 odsto.
Prema pisanju Axiosa, a koji citira Yale Budget Lab, Trampove carine će prosječno američko domaćinstvo koštati 3,800 dolara godišnje.
Isto tako, procjenjuje se da će carine imati najveći uticaj na industrije pametnih telefona, dijelova za avione, video-igre, dijelove za kompjutere te odjeću, prenosi Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu