Sudbine

Na transplantaciju u Bjelorusiji čeka godinu dana: Pokrenuta humanitarna akcija za pomoć Dijani (37) iz Gradiške koja već 6 godina živi bez bubrega

Gradska organizacija Crvenog krsta Gradiška pokrenula je humanitarnu akciju prikupljanja novčanih sredstava za potrebe transplantacije bubrega njihove sugrađanke Dijane Ljepojević.

Dijana Ljepojević
FOTO: DIJANA LJEPOJEVIC/FACEBOOK/SCREENSHOT

Dijana ima 37 godina i potrebna joj je hitna transplantacija, jer je već šest godina bez bubrega. Operacija će biti obavljena u Minsku, u Bjelorusiji, a na listi čekanja je lani od novembra. Molimo sve ljude dobre volje koji su u mogućnosti da pomognu Dijani da skupi novac, jer je za boravak i liječenje u Bjelorusiji potrebno izdvojiti veća finansijska sredstva i ona to ne može sama – kazali su za Nezavisne novine u Crvenom krstu Gradiška.

Borba sa bolešću i odlasci na dijalizu su postali svakodnevica Dijane Ljepojević u posljednjih šest godina, a kako kaže u mislila je da će sve moći sama, ali joj je na putu do ozdravljenja potrebna pomoć humanih ljudi.

Eto dosao je i taj dan…Inace mnogi ne znaju zadnji sest god idem na dijalizu al se to na meni nije vidjelo…Greskom…

Posted by Dijana LJepojevic on Monday, October 30, 2023

– Nama Fond zdravstvenog osiguranja plaća operaciju koja košta 100.000 evra, međutim, postoje troškovi koji nisu pokriveni i koje bolesnici moraju sami finansirati, i sve ukupno, kako sam saznala od osoba koji su već imale operaciju u Minsku, koštalo je oko 40.000 evra za odlazak, liječenje, boravak, oporavak – objašnjava Dijana.

Kako kaže, ona je sada na listi za operaciju, a dok god se ne nađe adekvatan bubreg za nju, svaka tri mjeseca mora da šalje krv za Bjelorusiju.

– Međutim, pošto iz Republike Srpske ima više nas koji čekamo operaciju u Minsku, napravili smo Viber grupu, pa kada neko ide, javi se, i tako se pomažemo. Ja kada sam išla, nosila sam četiri uzorka krvi za analizu – kazala je ona.

Pročitajte još

Dodaje da boravak u Bjelorusiji zavisi od osobe do osobe, u skladu s tim kako protiče proces oporavka.

– Neko ostane sedam dana, neko i do mjesec, jer doktori prate funkciju bubrega poslije transplantacije, zato što nekome odmah padne kreatinin i urea, a neko mora i kod njih ići na dijalizu, da bi to pomoglo bubregu da počne da radi – objašnjava Dijana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu