Kolumne

Granica

Kilometarske kolone automobila i kamiona kod graničnog prelaza Gradiška, usred grada, svakodnevno drže u blokadi lokalno stanovništvo.

Milan Pilipović
FOTO: SRPSKAINFO

Tako je godinama. Mještani i putnici se nerviraju, protestuju, traže odgovor do kada će to potrajati, ali odgovora nema.

Samo obećanja da će iduće godine problem biti riješen. Mnogo puta takav odgovor su ponovili nadležni iz Banjaluke i Sarajeva, ali se ništa bitno nije promijenilo. Za to vrijeme, u čekanju rješenja, Savom je proteklo mnogo vode.

Ministar saobraćaja i veza RS Petar Đokić obećao je nedavno da će se naredne ljetne sezone brže putovati, a manje čekati na granici u Gradiški. Do tada, dakle iduće godine, kazao je resorni ministar, biće završena cesta od novog mosta u Čatrnji do Okučana, a time u potpunu funkciju biti stavljen auto-put Doboj odnosno Banjaluka – Gradiška.

Stanovništvo grada kojeg je, na sredini, podijelio granični prelaz, izgubili su strpljenje. Za njih je život na granici Evropske unije odavno postao nepodnošljiv. Ljetos je problem kulminirao kada su se, po navici, ovuda, najkraćim putem od srednje Evrope do Jadrana, zaputili turisti.

Zavladao je opšti krkljanac, i zbog komunalnih radova na kružnim raskrsnicama, a sve u cilju da se Gradiška napokon rastereti. I nije samo problem po lokalno stanovništvo, nego i za putnike. Vozači putničkih automobila čekaju satima, a teretna vozila danima, da bi se domogli druge strane granice.

Pročitajte još

Dok dvije države, Hrvatska i BiH, decenijama oklijevaju da dodaju pun gas mašinama i konačno riješe problem, štetu trpe svi, bez izuzetka. Kulminiralo je utvrđivanjem Šengen zone na Savi, jer se Evropa sve više izoluje od ostatka Balkana, nesvjesna da su žrtve upravo državljani evropskih zemalja, u kolonama na graničnim prelazima.

Jasno je da ovaj prostor oduvijek pripada Evropi i da se on ne može izbjeći, niti zaobići. Prema podacima graničnih službi BiH, na prelazu Gradiška, prošle godine je u BiH iz Evrope ušlo 5.665.552 osoba, 2.855.029 putničkih vozila i 340.517 kamiona. Kroz Gradišku, po toj računici, dnevno u prosjeku prođe 15.522 putnika.

Zato ovaj granični prelaz, od sada, mora biti prioritet, bez oklijevanja, a ne prazno ili jalovo obećanje na dugom štapu, kao do sada.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu