Mali je za Tanjug rekao da će u četvrtak biti održana još jedna sjednica Vlade Srbije na kojoj će biti usvojene uredbe o koeficijentima kako bi se omogućilo povećanje plata za sve zaposlene u visokom obrazovanju.
– To je jedno od obećanja i dogovora koje smo napravili, a 4. marta, dakle narednog utorka slijedi redovno zasjedanje parlamenta, na kome će se razmatrati Prijedlog Zakona o visokom obrazovanju. Očekujem da ćemo dan, dva, tri, četiri nakon toga, odnosno nakon rasprave, taj zakon i usvojiti – rekao je on.
Dodao je da zakon podrazumijeva dodatnih 12 milijardi dinara godišnje za finansiranje visokog obrazovanja, odnosno 20 odsto više, kao što su studenti i tražili kroz četvrti zahtjev.
Prema njegovim riječima, na tu sumu dodato je još 5,7 milijardi dinara, što ukupno čini blizu 18 milijardi, a ovih dodatnih 5,7 milijardi je namijenjeno za povećanje zarada zaposlenih u obrazovanju za 15,97 odsto od marta.
– Ono što je najvažnije kada su izmjene zakona o visokom obrazovanju u pitanju, idemo sa pokrićem stalnih troškova u potpunosti, kao i sa većim učešćem profesora u organima upravljanja visokoškolskih ustanova, sa 55 na 60 odsto. Dakle, smanjuje se učešće države u tome, što je bio još jedan veoma važan zahtjev profesora. I konačno, ono što je najvažnije za studente, jeste smanjenje školarine za 50 odsto – rekao je Mali.
– Smatram da smo na ovaj način i kroz izmjene Zakona o visokom obrazovanju ispoštovali posljednji, četvrti zahtjev studenata – rekao je Mali.
“Ispunili smo sve zahtjeve”
Govoreći o tome šta će se dalje dešavati rekao je da to zavisi od studenata.
– Kada pogledate prvi, drugi, treći, četvrti zahtjev, sve smo ispunili. Prvi zahtjev je vezan za svu moguću dokumentaciju oko pada nadstrešnice u Novom Sadu, drugi i treći oko tužilaštva i svega što se odnosi na krivične prijave, onih koji su, da kažem, povređivali studente. I ovaj četvrti zahtjev, da budem iskren, sve što je zahtijevano od studenata, mi smo ispunili – istakao je on.
Naveo je da sada očekuje da će i studenti reći formalno da su svi zahtjevi ispunjeni i da im se izašlo u susret u vezi svega što su tražili.
– Nadam se da će njihova odluka biti da se vrate u klupe, jer smatram da je mjesto studenata i na fakultetima, u smislu da ne propuste ovu školsku godinu. Da li će tako biti ili neće, to sada ne zavisi od nas. Što je mogla da uradi država, odnosno Vlada Srbije, predsjednik Republike, uradili su i veoma odgovorno se ponašamo kako bismo izašli u susret studentskim zahtjevima – rekao je Mali.
Istakao je da je sada red na studentima da se izjasne da li je tako ili nije, da se svih sedam državnih univerziteta izjasnilo i da se sada očekuje reakcija studenata.
– Nadam se da će odluka biti pozitivna, za dobrobit naše zemlje jer je sve ovo što se dešavalo uticalo na našu ekonomiju, na smanjenje priliva stranih direktnih investicija. Pozitivnom odlukom bismo se vratili u normalan život i krenuli da radimo, da privređujemo i da gradimo Srbiju – istakao je ministar Mali.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu