Društvo

"Nadležni da rade svoj posao" Mario Crnković smatra da BiH diplomatija ignoriše slučaj Trgovska gora

 Predsjednik Udruženja "Grin tim" iz Novog Grada Mario Crnković smatra da BiH diplomatija mora prestati sa ignorisanjem slučaja Trgovska gora jer namjera Hrvatske da odlaže radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane "Krško" na toj lokaciji predstavlja prijetnju BiH i životno važnu temu, ali i presedan svjetskih razmjera.

"Nadležni da rade svoj posao" Mario Crnković smatra da BiH diplomatija ignoriše slučaj Trgovska gora
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Crnković je rekao Srni da će Hrvatska ove godine realizovati najvažniji korakna ovom planu uraditi studiju uticaja na životnu sredinu koja će, prema jasnim naznakama, biti formalni produžetak minimiziranja i omalovažavanja negativnih uticaja planiranog skladištenja radioaktivnog otpada na rijeku Unu i BiH.

– Ne smijemo zaboraviti da je slučaj Trgovska gora prijetnja po BiH, koja je nastala usljed političke odluke u Hrvatskoj, tako da bilo koji pokušaj opravdavanja višegodišnjeg `zimskog sna` BiH diplomatije kada je ova životno važna tema u pitanju je praktično uvreda – poručio je Crnković.

On je ocijenio da, kad se sumira urađeno u prethodne četiri godine, nema razloga za zadovoljstvo jer nijedna zemlja još nije stala na stranu BiH u ovom slučaju.

– Pitanje je da li je uopšte podrška i tražena kroz kanale koji su na raspolaganju Ministarstvu inostranih poslova u Savjetu ministara. Uzmemo li u obzir da BiH ima više od 85 diplomatsko-konzularnih predstavništva, zar je moguće da je samo DKP u Hrvatskoj imalo određene aktivnosti? – pita Crnković.

Crnković kaže da se Udruženje “Grin tim” prošle sedmice obratilo Ministarstvu inostranih poslova u Savjetu ministara, ali da za sada nema povratne informacije.

Pročitajte još

– Očekujemo da novi ministar inostranih poslova Elmedin Konaković neće bježati od odgovornosti. Slučaj Trgovska gora je pitanje života regiona, presedan svjetskih razmjera. Nigdje na svijetu nemamo slučaj da jedna zemlja na silu želi smjestiti radioaktivne i druge opasne otpade u granični pojas uprkos protivljenju druge zemlje – naglasio je Crnković.

On ističe da samo traži da nadležni rade svoj posao i ništa više, niti manje od toga.

– Radne verzije pisama posvećenih slučaju Trgovska gora prema 97 diplomatsko-konzularnih predstavništava u BiH su spremne. Na koji način ćemo se referisati na `diplomatske napore` BiH u prva četiri mjeseca ove godine, ipak ne zavisi samo od nas – kaže Crnković.

On je ukazao da je u slučaju Trgovske gore potreban sistemski pristup, odgovorno djelovanje usklađeno sa realnošću na terenu i prestanak iluzija da će Hrvatska sama od sebe odustati od namjere da svoj radioaktivni i drugi opasni otpad smjesti uz rijeku Unu.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

Planirano odlagalište radioaktivnog otpada u neposrednoj blizini Novog Grada u Republici Srpskoj, kao i oko 900 metara od zaštićenog područja – Parka prirode “Una” i ugrozilo bi više od 250.000 stanovnika u slivu ove rijeke.

Nadležne institucije na svim nivoima vlasti u BiH imaju jednoglasan stav o neprihvatljivosti odlaganja radioaktivnog otpada u neposrednoj blizini granice jer bi time bilo ugroženo zdravlje stanovnika u 13 opština u Republici Srpskoj i Federaciji BiH u slivu rijeke Une, kao i životna sredina.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu