Kako javljaju iz Infrastruktura željeznica Srbije, ova nadstrešnica nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade.
– Nadstrešnica koja je pala na ulasku u Željezničku stanicu Novi Sad nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao dio projekta izgradnje brze pruge Novi Sad – Subotica – navodi se u saopštenju povodom potresne vijesti iz Novog Sada.
Popustila kompletna konstrukcija
Kako dodaju, u okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost Željezničke stanice Novi Sad, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice.

Generalni direktor Saobraćajnog instituta CIP Slaven Tica izjavio je da nadstrešnica na željezničkoj stanici u Novom Sadu, koja se danas urušila, nije bila predmet izrade tehničke dokumentacije na rekonstrukciji stanične zgrade i da je kompletna procedura u projektnom smislu na cijelom objektu apsolutno ispoštovana.
On je rekao za Tanjug da se na osnovu raspoloživih informacija i fotografija sa lica mjesta vidi da je kompletna konstrukcija popustila, ali da još ne može da se utvrdi razlog zašto se to desilo.
– Ono što Saobraćajni institut CIP može da kaže, koji je radio dio tehničke dokumentacije, da projektom stanične zgrade nije obuhvaćena u konstruktivnom smislu nadstrešnica na južnoj fasadi, koja je srušena, i ona nije bila ni predmet projekta, ni rekonstrukcije – rekao je Tica.

Građevinska dozvola
On je dodao da je CIP za tu zgradu željezničke stanice na osnovu lokacijskih uslova i idejnog rješenja za koje su dobili saglasnost 2020. godine od nadležnog ministarstva i od Infrastrukture Željeznice Srbije, uradio idejni projekat koji je usvojen u avgustu iste godine od strane Republičke revizione komisije.
Tica navodi da su iduće godine, 2021. dobili uslove i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada, koje su ugradili u projekat za građevinsku dozvolu, a koji je onda prošao tehničku kontrolu nadležne za kontrolu tehničke dokumentacije.
– Nakon toga je izdata građevinska dozvola i u toj građevinskoj dozvoli, napominjem – konstruktivne intervencije na postojećoj betonskoj nadstrešnici južne fasade, koja se srušila, nisu bile predmet projekta rekonstrukcije – istakao je Tica.

Navodi da su sve aktivnosti u rekonstrukciji rađene po projektnom zadatku naručioca i u skladu sa svim procedurama definisanim Zakonom o planiranju i izgradnji.
– Nakon toga je 2022. godine urađen projekat za izvođenje (PZI) na koji je dobijena saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika, jer su oni imali svoje zahtjeve pošto je objekat pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika Novog Sada, dobili smo saglasnost, a svakako i projekat za izvođenje dijela stanične zgrade u Novom Sadu koji je bio predmet rekonstrukcije, dobio je saglasnost stručnog nadzora – naveo je Tica.
Kako je došlo do urušavanja
Na pitanje kakve su procjene i zbog čega je do urušavanja došlo, Tica je rekao da postoje metode kojima se utvrđuje razlog ovakvih tragedija i bez ozbiljne tehničke analize, dubinskog snimka, ekspertize, meritornih inženjera to niko ne može sa sigurnošću da tvrdi, piše Blic.
Dodao je da je nadstrešnica izgrađena još 1964. godine, a projektovao ju je arhitekta Imre Farkaš.
Od puštanja u rad Željezničke stanice Novi Sad pa sve do prije par godina nisu obavljane nikakve značajne rekonstrukcije ovog kultnog novosadskog objekta, a potom se, nakon druge faze koja je obuhvatila i uređenje staničnog vestibila, nastavilo parterno uređenje staničnog trga, odnosno prostora ispred stanične zgrade, piše portal Gradnja.
U prvoj fazi zgrada je dobila novu čeličnu nadstrešnicu, a po završetku druge faze rekonstruisana je i plafonska površina sastavljena od istovjetnih “pozlaćenih” kvadratnih pločica.
Radovi
Početkom jula renovirana je i modernizovana unutrašnjost Željezničke stanice u Novom Sadu, za mnoge, već šest decenija unazad, prvo mjesto susreta s najvećim gradom u Vojvodini i njegovom arhitekturom.
Otvaranjem brze pruge Beograd – Novi Sad u martu 2022. godine, kada smo vidjeli kako izgledaju prvi rekonstruisani stanični peroni, temelji perona i nadstrešnica, te novopostavljeni behaton s horizontalnom signalizacijom, pristupilo se nastavku radova u staničnoj zgradi koji su završeni tik pred festival Exit – 5. jula 2024. godine.
Radovi druge faze obuhvatali su zamjenu mermernih površina na kompletnoj staničnoj zgradi i u cijelom vestibilu, izolaterske radove na ploči stanične zgrade, završetak kolosječnih kapaciteta u stanici, izgradnju galerije u vestibilu, zamjenu kompletne stolarije u zgradi, uređenje šalterskih prostora i radove na čekaonicama, kao elektro i termo-tehničke radove.
Dok je u prvoj fazi zgrada dobila potpuno novu čeličnu nadstrešnicu, koja svojim oblikom prati originalnu Farkaševu arhitekturu, po završetku druge faze novim sjajem zasjalo je i čuveno “Farkaševo zlato”, plafonska površina sastavljena od istovjetnih “pozlaćenih” kvadratnih pločica, koja još više doprinosi toplini ovog dvoetažnog prostora.
– Samo u ovu zgradu je uloženo ukupno 16 miliona evra. Ona je renovirana, ima neke nove dijelove, ali je uz uslove Zavoda za zaštitu spomenika sačuvan izgled stanice kakav je imala kada je napravljena i po kojem je poznata – rečeno je na prigodnoj ceremoniji povodom ponovnog puštanja ovog dijela stanice u rad.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu