Politika

Naglo gašenje protesta ili nešto drugo: Šta se krije iza najave Vlade Srpske da će od Serdarova otkupiti firmu "Comsar"

Vlada Republike Srpske otkupiće firmu Komsar enerdži, a ležište uglja “Ugljevik istok dva” u narednih 15 dana biće u vlasništvu Republike Srpske, tako je pompezno najavljeno u jeku protesta radnika RiTE Ugljevik upravo zbog kompanije Komsar i eksploatacije uglja.

Naglo gašenje protesta ili nešto drugo: Šta se krije iza najave Vlade Srpske da će od Serdarova otkupiti firmu "Comsar"
FOTO: VLADA RS

Da li je potez Vlade naglo gašenja protesta ili se iza svega možda krije nešto drugo?

Oko 234 miliona KM otići će iz budžeta Srpske kompaniji “Comsar energy” ukoliko se kroz pregovore u narednih 15 dana za to stvore uslovi. Zbog nedostatka uglja ugljevička termoelektrana bila je u zastoju, opština Ugljevik bez grijanja, a radnici su protestovali. I onda je odlukom Vlade o otkupu dijela vlasničkog dijela “Comsar energy” Republika Srpska privremeno stavljena tačka na probleme u opštini Ugljevik koji su kulminirali posljednjih mjeseci.

– Ovdje se postavlja pitanje opravdanosti politike Vlade Republike Srpske u oblasti koncesija s obzirom da je ta koncesija dodijeljena “Comsar energy” prije 10-ak godina i tada se najavljivalo da će ta firma izgraditi blok TE Ugljevik. Od toga nije bilo ništa i oni imaju pravo eksploatacije na jednom značajnom ležištu i koji će sada da naplati od države značajne iznose i svi zajedno smo dovedeni u situaciju da bez ikakvog osnova isplaćujemo desetine ili stotine miliona KM ovom privatnom investitoru – kaže Srđan Traljić, TI BiH.

I možda tu ništa ne bi bilo sporno da se ugovor sa Komsarom, čiji vlasnik je ruski oligarh Rašid Serdarov, ne krije od javnosti još od 2011. godine kada je Komsar dobio koncesiju za izgradnju TE Ugljevik 3 koja je trebala biti završena 2016. ali elektrana nikada nije izgrađena.

Pročitajte još

I umjesto da Vlada Srpske skine koncesiju i vrati rudnik u vlasništvo Republike Srpske, ona je na sjednici u januaru 2021. produžila koncesiju na čak 44 godine.

– Ako vi date koncesiju nekome sa obavezom da vam nešto plaća kod eksploatacije ne vidim zašto bi sada morali da otkupimo firmu za neke velike pare koja ima koncesiju jer plaćanja koja idu po tom osnovu idu iz budžeta koji se puni trošenjem našeg novca i plaćanjem poreza na naše plate – smatra Zoran Pavlović ekonomista.

Nevjerovatno je da je uslijed problema sa poslovanjem rudnika i termolektrane u Ugljeviku Vlada Srpske došla na ideju da za naše pare kupi ono što je bilo naše i što nikada nije trebalo dati za sumnjive i nedovoljno garantovane investicije, kaže narodni poslanik Tanja Vukomanović.

– Petnaest godina je prošlo ništa nije urađeno i sva priča će biti završena na štetu Republike Srpske i ovo je dokaz da Vlada radije pogoduje Serdarovu nego građanima ove zemlje zato nema novca za građane jer ovakvi projekti gutaju milione i završavaju u džepovima bliskim vlasti, a za građane i stvarne potrebe ove zemlje novca nema – kaže Vukomanovićeva, poslanik PDP u NSRS.

Dodatni problem bi mogao nastati ako bi Vlada Srpske jednostrano raskinula koncesioni ugovor jer postoji mogućnost da “Comsar” tuži BiH pred Međunarodnom arbitražnom komorom u Londonu i traži odštetu od 10 milijardi evra, piše BN TV.

Iz ministarstva energetike i rudarstva kratko su saopštili su da će o ovoj temi više informacija imati u narednim danima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu