Društvo

NAJAVILI LITIJU DUGU 70 KILOMETARA Među okupljenima u Beogradu se našli i Banjalučani

Studenti Pravnog fakulteta beogradskog Univerziteta okupili su se večeras ispred Crkve Svetog Marka u Beogradu kako bi pružili podršku srpskom narodu u Crnoj Gori i za nedjelju, 14. februar, najavili litiju do Orašca udaljenog 70 kilometara.

NAJAVILI LITIJU DUGU 70 KILOMETARA Među okupljenima u Beogradu se našli i Banjalučani
FOTO: MILAN ILIĆ/RAS SRBIJA

Predsjednik studentskog kluba na Pravnom fakultetu Nemanja Vučković najavio je naredni protest za 14. februar u 18.00 časova ispred Crkve Svetog Marka.

Tada ćemo nakon skupa krenuti u molitveni hod, litiju do Orašca. Koračaćemo 70 kilometara za srpski narod u Crnoj Gori, a onda ćemo 15. februara na Sretenje u Orašcu prisustvovati molebanu. Želimo da tom šetnjom poručimo Srbima u Crnoj Gori da nisu sami i da ne odustajemo od borbe – rekao je Vučković.

On je naglasio da vlast u Srbiji ne čini dovoljno da se riješi problem u vezi sa spornim crnogorskim Zakonom o slobodi vjeroispovijesti, te pozvao da se to pitanje podigne na međunarodni nivo.

Studenti su u prethodnom periodu prikupljali potpise za usvajanje “rezolucije o ugroženost Srba i Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori”, a Vučković kaže da je prikupljeno više od 15.000 potpisa i da će oni biti predati nadležnim institucijama do kraja februara.

– Naredne nedelje ćemo krenuti sa istim zahtevima da organizujemo okupljanja i u drugim gradovima Srbije – dodao je Vučković.

Na skupu je bio i omladinski aktivista Pavle Knežević iz Banjaluke koji je najavio pokretanje sličnih zahtjeva u Republici Srpskoj.

– Došli smo ovdje da podržimo našu braću u Crnoj Gori, a i sve ovdje u Beogradu koji se okupljaju svakog petka, jer su digli glas protiv nepravde. Podržavamo inicijative koje su pokrenuli i ne damo svetinje – poručio je Knežević.

U Crnoj Gori je krajem decembra prošle godine usvojen Zakon o slobodi vjeroispovijesti kojim je predviđeno da država postaje vlasnik svih vjerskih objekata izgrađenih do decembra 1918. godine ukoliko se ne utvrdi da je neka od vjerskih zajednica stvarni vlasnik.

Usvajanje tog zakona naišlo je na otpor vjernika Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori zbog čega su organizovani molebani i litije širom zemlje, kao i u pojedinim gradovima u Republici Srpskoj i Srbiji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu