Svijet

Najbogatiji čovjek svijeta među najbližim Trampovim saradnicima: Mask potrošio oko 200 miliona dolara da podrži novoizabranog predsjednika

Politički komitet američkog preduzetnika Ilona Maska potrošio je oko 200 miliona dolara za podršku izbornoj kampanji novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa, prenio je danas Asošiejted pres, pozivajući se na anonimni izvor upoznat sa finansijskom transakcijom.

Ilon Mask
FOTO: WILL OLIVER/EPA

Većinu je obezbijedio America PAC, koji se fokusira na glasače koji su manje skloni da glasaju ili koji učestvuju prvi put na izborima.

Američka agencija navodi da je rad olakšala martovska rezolucija Savezne izborne komisije (FEC), koja je otvorila mogućnost političkim akcionim komitetima (Super PACs) da koordiniraju sa izbornim kampanjama, što je omogućilo Trampovoj kampanji da se osloni na skoro neograničen novac najistaknutijeg milijardera u zemlji kako bi se povećao odziv u dijelovima zemlje u kojima su demokrate nekada dominirale.

Tramp je vidio ključni porast izlaznosti u tim državama, a na kraju kampanje novoizabrani predsjednik je pripisao Masku veliku ulogu u izbornoj trci.

– Imamo novu zvijezdu. Zvijezda je rođena – Ilon! – rekao je Tramp na izbornoj zabavi na Floridi.

Donald Tramp
FOTO: ALLISON DINNER/EPA

Politički direktor Trampove kampanje Džejms Bler istakao je da je odluka FEC-a otvorila put za veće donacije od kompanija sa tzv. “mekim novcem” (donacije političkim strankama koje ne podliježu strogim federalnim ograničenjima).

Bler je radio kao glavni posrednik između Trampove kampanje i grupa poput America PAC u drugačijim okolnostima u odnosu na vrijeme kad su ovi komiteti morali da odlučuju o svojoj strategiji bez zvaničnog komuniciranja sa kampanjama koje su podržavali.

– Na ovaj način, mogli smo da idemo šire i dublje na plaćene kontakte sa glasačima i reklamne programe. To je uključivalo sveobuhvatne reklamne kampanje usmjerene na nacionalnu publiku i povećanje odziva među kritičnim grupama kao što su crnci i latino Amerikanci, gdje je Tramp zabilježio značajan napredak ove godine – naveo je Bler.

Pročitajte još

Biznismen milijarder postao je jedan od Trampovih saradnika najvišeg profila u posljednjim mjesecima kampanje, često se pridružujući bivšem predsjedniku na sceni.

Njegova podrška približila je Trampa “univerzumu mlađih muškaraca koji se ugledaju na Maska”, ocjenjuje AP.

Tramp je takođe imao koristi od Maskovog vlasništva nad platformom Iks, koja je ukinula mnoga pravila koja su smetala Trampu prije nego što je izbačen 2021.

Sada se očekuje da će Mask igrati ključnu ulogu u drugoj Trampovoj administraciji.

Novoizabrani predsjednik je rekao da će postaviti Maska, čija raketna kompanija sarađuje sa Ministarstvom odbrane i obavještajnim agencijama, za dužnost nove vladine komisije za efikasnost, navodi Asošiejted pres.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu