Banjaluka

NAJLJEPŠI TRENUTAK U ŽIVOTU ŽENE Rezultati ankete o ISKUSTVIMA u banjalučkom porodilištu (FOTO)

Anketa o iskustvima žena iz banjalučkog porodilišta od 2015 do 2019. godine pokazala je da je najveći napredak, u posljednje četiri godine, ostvaren u porođajnoj sali dok je na odjelu babinjara napredak dosta slabiji.

NAJLJEPŠI TRENUTAK U ŽIVOTU ŽENE Rezultati ankete o ISKUSTVIMA u banjalučkom porodilištu (FOTO)
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/ RAS SRBIJA

Saopšteno je iz udruženja “Djeca, roditelji, porodilje” koje je provelo ovu anketu i rezultate uporedilo sa odgovorima porodilja iz 2015. godine. Uporedna analiza pokazala je da je 31 odsto anketiranih majki odgovorilo da atmosfera u porođajnoj sali nije bila prijatna, dok je prije pet godina taj postotak bio duplo veći.

U onlajn anketi su učestvovale 364 žene koje su se u periodu 2015-  2019. godine porađale u banjalučkom porodilištu.

Pitanja su bila zatvorenog tipa a ponuđeni su odgovori „da“ i „ne“ kako bi se replicirala pitanja iz ankete provedene 2015. Ostavljena je i mogućnost dodatnog komentara na kraju ankete i žene su uglavnom emotivno opisivale kroz šta su prošle i šta im je najviše smetalo.

Majke su odgovarale na pitanja: da li su se tokom porođaja osjećale sigurno i zaštićeno, da li su morale ležati sve vrijeme, da li je u porođajnoj sali bila prijatna atmosfera, da li su dobile praktične savjete o njezi bebe, da li su imali osjećaj da se neko kvalitetno i stručno brine o njima tokom boravka u porodilištu, da li su sa medicinskim osobljem ostvarile odnos povjerenja, te da li bi se opet porodile u banjalučkom porodilištu. Anketiranih 41 odsto majki istaklo je da se ne bi opet porodilo u istom porodilištu, dok je 2015. godine isto mišljenje imalo 59 odsto porodilja.

Članice “DRIP” najviše zabrinjava minimalni napredak, svega 1 odsto, kada je u pitanju podrška dojenju, dok iz GAK ovo objašnjavaju nezainteresovanošću porodilja za dojenje.

U našoj anketi nismo uzeli u obzir mogućnost da majka koja nije željela dojiti može da odgovori da nije dobila pomoć jer je nije ni trebala. Uzevši ovo u obzir, u narednom periodu planiramo provesti opsežnije istraživanje vezano za dojenje jer je nužno ustanoviti da li čak 70 odsto žena u Banjaluci ne želi dojiti.

Pročitajte još

Načelnica GAK-a prof. dr Vesna Ećim Zlojutro u toku diskusije je navela da je nemoguće da porodilji niko nije pružio pomoć vezano za dojenje u toku boravka u porodilištu. Smatramo da je neophodno utvrditi stvarne razloge ovako malog napretka kada je pomoć vezana za dojenje u pitanju i tek onda možemo da preduzimamo konkretne korake- poručili su iz ovog udruženja, koje je i javno prezentovalo rezultate tek završene ankete.

Zabrinjava još, kažu u DRIP, i mali napredak kada je u pitanju odnos povjerenja i razumijevanja između porodilja i medicinskog osoblja kao i nedostatak korisnih savjeta vezanih za njegu bebe.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu