Naime, Opšti sud Evropske unije u srijedu donosi odluku o tome da li je Komisija prekršila pravila transparentnosti odbijanjem da objavi tekstualne poruke koje je Fon der Lajen razmjenjivala s izvršnim direktorom Fajzera Albertom Burlom tokom pregovora o ugovoru za nabavku vakcina protiv koronavirusa, vrijednom više milijardi evra.
Dalekosežne posljedice
Odluka bi mogla imati dalekosežne posljedice ne samo po predsjednicu Komisije već i po način na koji evropski zvaničnici vode pregovore iza zatvorenih vrata. Takođe bi mogla ozbiljno da zasjeni početak njenog drugog petogodišnjeg mandata, koji je počeo 1. decembra.
Kako piše Politico, suština pravne bitke jeste pitanje da li bi SMS poruke koje sadrže informacije povezane s političkim odlučivanjem trebalo da se smatraju zvaničnim dokumentima i time podliježu pravilima o transparentnosti. Dok se borci za transparentnost i brojni pravni stručnjaci zalažu da takve poruke budu dostupne javnosti, Komisija tvrdi suprotno.
Ovaj slučaj je naročito osjetljiv jer je upravo Fon der Lajen lično odobrila najveći ugovor o vakcinama potpisan u ime EU, odnosno dogovor s Fajzerom o nabavci čak 1.8 milijardi doza.
Ukoliko sud odluči protiv Komisije, to bi moglo dodatno ojačati političke protivnike koji godinama upozoravaju na nedostatak transparentnosti tokom pandemije, naročito u vezi s nabavkom vakcina.
Podsjećanja radi, The New York Times je još 2021. otkrio da su Fon der Lajen i Burla putem poruka izgradili “duboko povjerenje”, što je, navodno, doprinijelo brzom sklapanju ugovora s Fajzerom.
Tužba Njujork Tajmsa
Evropska komisija je 2022. odbila objaviti sadržaj tih poruka, nakon čega je NYT podnio tužbu. Tokom saslušanja u novembru prošle godine, Komisija je prvi put zvanično priznala da poruke postoje, što je izazvalo podsmijeh prisutnih i nezadovoljstvo sudija.
Pravni zastupnici Komisije tvrdili su da poruke nisu bile povezane s pregovorima o ugovoru, pa ih zato nisu sačuvali niti učinili dostupnima. Međutim, sudije su kritikovale nedostatak dokaza i izostanak odgovora na ključna pitanja, kao onoga da li je Fon der Lajen uopšte direktno pitana o porukama ili je provjerena njena zvanična komunikacija.
Jedan od sudija Hose Martin i Peres de Nanklares rekao je da Komisija nije preduzela “adekvatne i pažljive mjere” kako bi opravdala svoje postupke, dok je sudija Pol Nihul upozorio na “zbunjujuću dokumentaciju” kojom su raspolagali.
Evropska javna pravobraniteljka Emili O'Rajli je još 2022. ocijenila kako je odbijanje Komisije da pretraži poruke “slučaj lošeg upravljanja”, te je naglasila da se nivo transparentnosti smanjio pod vođstvom Ursule fon der Lajen, prenosi Avaz,
Istraga o nabavci vakcina
O'Rajli je u intervjuu za Politiko optužila Fon der Lajen za stvaranje “kulture skrivanja”, a njeno izostajanje sa sudske rasprave nazvala je “slonom u prostoriji”.
Pritisak na Fon der Lajen dodatno raste jer je i Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) potvrdila da vodi istragu o načinu na koji je Evropska komisija vodila nabavku vakcina tokom pandemije koronavirusa.
Iz Evropske komisije su kratko za Politico naveli kako “ne komentarišu sudske procese koji su u toku”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu