Svijet

NAJSTRAŠNIJI AFRIČKI PREDATOR Izgleda kao domaća mačka, ali je SMRTONOSNIJA od leoprada i tigra (FOTO)

Najsmrtonosnija mačka na svijetu nije ni leopard ni tigar. Ona je, u stvari, veličine kućne mačke i izgleda kao velika maza. Ali neka vas ne zavara njen izgled –crnonoga mačka (Felis nigripes) lovi kao nijedna druga.

NAJSTRAŠNIJI AFRIČKI PREDATOR Izgleda kao domaća mačka, ali je SMRTONOSNIJA od leoprada i tigra (FOTO)
FOTO: PIERRE DE CHABBANES/WIKIPEDIA

Crnonoga mačka je najmanja mačka u Africi. Živi u pašnjacima na jugu kontinenta. Nalazi se na listi ugroženih životinja Međunarodnog udruženja za očuvanje prirode.

Foto: Zbyszko/wikipedia
Foto: Zbyszko/wikipedia

Odlikuju je okruglo lice, svjetlo-braon krzno sa crnim mrljama i veličina tijela crnonoga mačka može čak biti manja od svoje domaće rođake. Crnonoga mačka može biti duga 36-52 centimetara, visoka do 20 cm i teška 1-3 kilograma.

Iako njene mjere ne zvuče impresivno, posebno kad se uporedi sa velikim mačkama, crnonogi afrički predator je među najstrašnijima u svijetu.

Uprkos malom tijelu, crnonoga mačka ulovi više plijena u jednoj noći nego što leopard ulovi za šest mjeseci.

Foto: Patrick CH Apfeld/wikipedia
Foto: Patrick CH Apfeld/wikipedia

Kao i druge svoje rođake, i crnonoga mačka lovi noću, a veoma je efikasna, kažu snimatelji. Pri lovu se koristi sa tri veoma različite tehnike.

Jedan metod je “brz ulov”, kad crnonoga mačka na brzinu i skoro nasumično istjeruje plijen iz visoke trave, poput ptice ili glodara. Drugi metod je sporiji, kad se mačka tiho i pažljivo šunja. Treći metod je zasjeda – mačka sjedi i čeka blizu staništa svog budućeg plijena.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Crnonoga mačka može da čeka svoj plijen i do dva sata, apsolutno nepokretna i tiha. Onda, kad plijen izviri iz svog skloništa, zgrabi ga jednim pokretom.

Za jednu noć crnonoga mačka ubije 10-14 glodara ili malih ptica, što znači da u prosjeku ima ulov na svakih 50 minuta. Uspjeh ostvaruju u 60 odsto slučajeva lova, što ih čini tri puta uspješnijim od lavova, kod kojih je taj procenat 20-25 odsto.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu