Biznis

Najveća u Evropi: U Belgiji izgrađena solarna termička platforma

Kompanija Averi Denison, najveći globalni proizvođač materijala za pakovanje, nedavno je predstavio svoju solarnu toplotnu platformu od 2,7 GWh, koja se nalazi u Turnautu Belgiji.

Najveća u Evropi: U Belgiji izgrađena solarna termička platforma
FOTO: AVERY DENNISON/YOUTUBE/SCREENSHOOT

Riječ je o najvećoj instalaciji ovog tipa u Evropi, postrojenju koje će osigurati 2.3 GWh toplote, a koja bi se inače proizvodila korištenjem plina.

Proizvodne industrije danas čine više od polovine svjetske potražnje za energijom. S obzirom na činjenicu da energiju dobijaju korištenjem fosilnog goriva, prelazak na obnovljive izvore energije može znatno smanjiti emisiju ugljenika, piše Klix.

Dok organizacije i države rade na smanjenju karbonske emisije, alternativni izvori toplote i energije su ključan faktor. Koncentrisana solarna termalna elektrana jedna je od opcija.

Platforma koncentrisane solarne toplote (CST) u Belgiji sastoji se od 2.240 površinskih ogledala koja mogu proizvesti najviše 2,7 GWh toplotne energije. Platforma zauzima oko 5.540 kvadratnih metara, što je čini najvećom instalacijom paraboličkih ogledala u Evropi.

Ogledala funkcionišu tako da koncentrišu sunčevu svjetlost u kolektorsku cijev, koja je ispunjena apsorpcijskom tekućinom poput termalnog ulja. Zagrijano ulje pohranjuje se u visoko izolisanu postavku tako da služi kao toplotna baterija koja ispušta toplotu kada je to potrebno.

Averi Denisonovo postrojenje u Belgiji ima ukupno šest takvih “baterijskih modula” koji osiguravaju kombinovano skladištenje toplote od 5 MWh, a koja je dostupna i danju i noću.

Pomenuta kompanija planira koristiti ovo postrojenje za rad svojih peći za sušenje, gdje se njeni ljepljivi proizvodi osjetljivi na pritisak donose zbog procesa premazivanja. Ovi proizvodi imaju globalnu primjenu u različitim sektorima, od automobilske industrije, preko medicinskih uređaj i građevine pa do lične njege.

Procjenjuje se da će platforma pomoći u smanjenju emisije ugljika za 9 posto godišnje. Kada je sunce jako, primjerice tokom ljeta, platforma može zadovoljiti sve zahtjeve proizvodnog pogona za grijanjem. Bez ove platforme, bilo bi potrebno potrošiti plin jednak 2,3 GWh energije. Kompanija ističe ambicije u borbi s klimatskim promjenama te namjerava postići neto nulu do 2050. godine.

Zanimljivo, kompanija je umjesto korištenja kosilica posao uklanjanja trave prepustila ovcama te je na taj način dobila “čist” prostor za postavljanje ogledala.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu