Ekonomista i član Predsjedništva SDS-a, Aleksandra Pandurević, izjavila je da više od 100 miliona KM koje BiH treba da plati po arbitražnoj odluci “Viaduktu” zapravo nije problem koji je nerješiv, već da su problem “sve one arbitraže koje su na stolu”.
– Imate već RiTE Ugljevik izgubljenu arbitražu u Beogradu koja nas košta 372 miliona KM. Imate arbitražu u Vašingtonu, isto po pitanju Ugljevika koja stoji koja je teška 695 miliona evra bez kamata 770 miliona evra sa kamatama. Oni su tužili BiH, ne daj Bože da izgubimo, to bi bio krah – rekla je Aleksandra Pandurević.
Podsjetila je da Elektroprivreda Hrvatske traži 100 miliona evra za Termoelektranu Gacko po istom principu kao Slovenci za Ugljevik.
– Ako ne dobiju to naravno da će ići u arbitražu i neće tražiti 100 miliona evra, tada će tražiti 300,400 ili 500 miliona evra. Imate predarbitražu, najavu Vjetropark Trusina, gdje Danko Končar, Hrvatska traže 102 miliona evra sa pripadajućim kamatama i ako to ne dobiju i oni idu u arbitražu. Sve te iznose kad saberete dođete do iznosa preko 3 milijarde KM, to ne može da se izdrži, budžeti su već danas prazni – istakla je Pandurević.

Dodala je da javni dug preduzeća u Republici Srpskoj 2,5 milijarde maraka, a preduzeća u Federaciji 1,4 milijardi, te da postoje minusi u svim mogućim javnim preduzećima.
– To je sve rupa bez dna, jedan kompletan budžet bi trebao samo da se izmire te arbitraže i dugovi – rekla je ona podsjećajući i na slučaj Rašida Serdarova.
Bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić podsjetio je i na slučaj Mitala u Tuzli, od oko 460 miliona maraka, ali i da postoji mogućnost da se pojavi još neka tužba Slovenije ili Hrvatske.
– Vjerujte mi, potrošio sam i mozak i jezik da bi, dok sam bio pravobranilac, da se to malo više uozbilji. Naše političare je baš briga, pošto njima ne uzmaju pare, njima je to svejedno. I onda oni to smatraju da je to nešto sporedno, nevažno, a to prijeti kompletnom bankarskom sistemu Bosne i Hercegovine. Vidite, ne mogu da isplate 100 miliona za „Viadukt“. Stalna takmičenja između Republike Srpske i Federacije, zajedničkih organa, svi su nešto važni, a u stvari nemaju pojma, niti znaju šta – kaže Mandić.
Dodao je da se na odgovornim mjestima nikad nisu postavljali ljudi koji nešto znaju, nego partijski vojnici koji „nemaju blage veze ni o pravu, ni o ekonomiji“.
– Znanje ovi na vlasti uopšte nemaju, jer izgubiti 100 miliona preko video linka, to je za mene neozbiljnost, to je za mene zločin – rekao je on.

Pojasnio je da prvo potrebno naći dobre arbitre, jer jednog bira jedna strana, drugog druga, a njih dvoje biraju trećeg, zatim pronaći advokatsku kuću koja je specijalizovana za to, pa onda i dokaze.
– Ekonomija je u haosu samo zbog ovih arbitraža, jer Bosna i Hercegovina ni Republika Srpska, a ni Federacija nema toliko para – rekao je Mandić.
Na pitanje šta je rješenje odvorio je da je potrebno da se vlast u Bosni i Hercegovini, u oba entiteta uozbilji, da se ide u pregovore, da se rješava mirnim putem.
– Da su Viadukt riješili mirnim putem sto puta bi manje platili nego što treba da plate. To je slučaj sa svima, jer kad god je u pitanju nagodba, duplo je manji tužbeni zahtjev nego kad se ide na arbitražu, jer arbitraža traži ogromne troškove, samo da počnete – naglasio je Mandić.
Rekao je da je u Pravobranilaštvu BiH u vrijeme dok je on bio pravobranilac, bila formirana komisija za pregovore, ali je prestala sa radom iako je bila ključna jer se radilo o stručnjacima koji su radili samo to.
– Pregovori su jedini izlaz, jer nema ko ne tuži Bosnu i Hercegovinu, a Bosna i Hercegovina ne tuži nikoga, što je meni van pameti – dodao je Mlađen Mandić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu