Svijet

NAPALM DJEVOJČICA Bila je na jednoj od najpotresnijih fotografija, a pogledajte je 47 GODINA KASNIJE

Kim Fuk, poznata kao “napalm djevojčica”, po čuvenoj fotografiji iz Vijetnamskog rata, dobila je prestižnu nagradu u Njemačkoj za svoj doprinos miru.

NAPALM DJEVOJČICA Bila je na jednoj od najpotresnijih fotografija, a pogledajte je 47 GODINA KASNIJE
FOTO: AP/NICK UT/ARHIVA

Ona je dobitnica ovogodišnje Mirovne nagrade grada Drezdena, koja joj je dodijeljena na sinoćnjoj svečanosti.

Organizatori su rekli da je 55-godišnja Fuk, koja živi u Kanadi, zaslužila nagradu zbog rada za Unesko i pomoći djeci ranjenoj u ratovima i govora protiv nasilja i mržnje.

Ona je osnovala fondaciju za djecu koja su žrtve rata, a njena organizacija danas gradi škole, bolnice i domove za djecu bez roditelja. Nagrađena je i sa 10.000 evra, piše “Gardijan”.

Prethodni dobitnici ove nagrade su bivši sovjetski lider Mihail Gorbačov i američki aktivista za građanska prava Tomi Smit.

Fuk je imala devet godina kada je avion južnovijetnamske vojske ispustio napalm bombe na njeno selo 1972. godine, vjerujući da se tu kriju sjevernovijetnamske trupe.

Scenu male Fuk kako trči niz put u suzama, gola i sa ozbiljnim opekotinama, zajedno sa drugom decom forografisao je fotograf “Asošijejted presa” Nik Ut, koji je osvojio Pulicerovu nagradu za sliku 1973. godine.

Ut, tada 21-godišnjak, odvezao je Fuk u bolnicu, gdje je tražio da je ljekari leče.

Plakao sam kad sam je vidio kako trči. Ako joj ne pomognem i ako se nešto desi i ona umre, mislio sam da ću se poslije toga ubiti – rekao je Ut u jednom intervjuu 2012. godine.

Foto: Filip Singer/EPA
Foto: Filip Singer/EPA

Nekoliko dana nakon što je slika šokirala svijet, drugi novinar je otkrio da je Fuk preživjela. Kristofer Ven, britanski televizijski novinar, borio se da je prebaci u jedinicu pod američkom upravom opremljenu da se nosi sa njenim teškim povredama.

– Nisam imao pojma gdje sam ili šta se desilo sa mnom. Probudila sam se i bila sam u bolnici, osjećajući ogroman bol, a oko mene bile medicinske sestre. Probudila sam se sa strašnim strahom – ispričala je Kim Fuk.

Ona je zadobila opekotine trećeg stepena na 30% površine tijela. Liječenje ožiljaka počela je 2015. godine.

Za potresnu fotografija, koja je za veoma kratko vrijeme obišla cijeli svijet, mnogi tvrde da je ubrzala kraj rata u Vijatnamu.

– Sada mi je drago što postoji ova fotografija, jer radi u korist mira – kaže Kim Fuk.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu