Ova Biblioteka raspolaže sa oko 100.000 knjiga, a njene usluge godišnje koristi više od 8.500 čitalaca. Ustanova za nabavku knjižnog fonda ima skroman godišnji budžet, ali zahvaljujući donacijama prate izdavačku djelatnost i nabavljaju nove naslove.
Narodna biblioteka „Filip Višnjiić“ matična je biblioteka, zadužena da pruža usluge i pomaže gradske, školske i fakultetske biblioteke na području Bijeljine, Ugljevika i Lopara. Njeguje kulturno i duhovno blago, maternji srpski jezik i ćirilicu. Ima 100.000 bibliotečkih jedinica, lektire, klasike, zavičajne zbirke, beletristike i stručne literature. Dnevno se u ovoj ustanovi podigne na čitanje od 300 do 500 knjiga.
Naš budžet za nabavku knjige je skroman i iznosi svega oko 2.000 KM. A naša procjena je da bi nam bilo potrebno godišnje oko 30.000 KM da bismo zadovoljili potrebe naših korisnika. Knjige najviše nabavljamo putem „obaveznog primjerka“, a posljednjih godina sve više i građana poklanja knjige koje im ne trebaju. Donacije su nam takođe značajne – rekao je Jovan Cvjetković, direktor Biblioteke.
On je naglasio da je knjižni fond na dječijem odjeljenju zastario te da je neophodno obnoviti školsku lektiru.
– Dječije odjeljenje ima oko 4.500 čitalaca. Mnoge knjige su dotrajale, neke zagubljene. Sada smo od Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Sarajevo nabavili knjige koje su nam najtraženije i najpotrebnije – rekao je Cvjetković.
Osim bibliotečke aktivnosti u ovoj ustanovi realizuju se i drugi projekti kao što su kreativne književne radionice za djecu, radionica francuskog jezika, lutkarska radionica ili program „Mali čitalac – budući čitalac“.
Povodom „Dječije nedjelje“, koja se obilježava od 1. do 7. oktobra, generalni direktor RiTE Ugljevik Đorđe Popović donirao je 510 knjiga dječije literature.

– Knjiga je neprocjenjivo bogatstvo. Ona od naše djece pravi ljude. Naročito je važno mlade ljude upoznati sa svetom knjige i izgraditi u njima potrebu i naviku da čitaju. Djeca i omladina koja čitaju garant su naše budućnosti – izjavio je Popović.
Biblioteka osnovana 1919. godine
U Bijeljini je 1919. godine, osnovano prvo Društvo za njegovanje narodnog zdravlja i prosvjećivanje, što se smatra početkom bibliotečke djelatnosti u ovom gradu. Prva gradska biblioteka sa radom je počela 1932. godine. Bijeljinska biblioteka nosilac je velikog broja značajnih kulturnih dešavanja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu