Politika

„NARUŠENA HIJERARHIJA, SDA ZADRŽAVA UTICAJ“ Prvo javno saslušanje članova Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH

Vidljivo je da su u slučaju Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH uzurpirana prava i onemogućeni legalni procesi s ciljem zadržavanja određene političke strukture i pogodovanja ličnim interesima.

Snjezana Bursac Novakovic
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

To je ocijenila predsjedavajuća Privremene istražna komisije Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković-Bursać.

Nije to ništa čudno, riječ je o kadru koji dolaze iz miljea SDA, političkog Sarajeva i ovo je jedna od institucija gdje su mislili da polažu sva prava – izjavila je Bursaćeva novinarima nakon sjednice Privremene istražne komisije za pribavljanje informacija o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

Na sjednici su javno saslušani članovi Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika i razmotrene informacije o realizaciji preporuka Kancelarije za reviziju institucija BiH i zaključaka Doma naroda dostavljenih od Agencije za državnu službu, Ministarstva pravde u Savjetu ministara i Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

Bursaćeva je navela da su na današnjoj sjednici Privremene istražne komisije iznesena mišljenja Kancelarije za reviziju institucija BiH, Agencije za državnu službu i Ministarstva pravde u Savjetu ministara, koja govore o tome da se u Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika vrše nelegalne aktivnosti.

„Rukovodilac oduzeo nadležnost od članova“

Član Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Anđelina Ošap-Gaćanović rekla je da je uvidom u rad i procese ove komisije uvidjela da je rukovodilac stručne službe, odnosno izvršni funkcioner Komisije, oduzeo nadležnost od članova, te ih pripisao sebi.

-Ograničavajući prava članova da donesu odluke, zaključke i rješenja već ih je sam donosio, a na bazi tako donesenih internih akata djelovao na dodjeljivanju ugovora o radu koji su ušli i u preporuke Službe za reviziju da se hitno moraju zaustaviti – istakla je ona.

Gaćanovićeva je o svemu upoznala Kancelariju za reviziju i Ministarstvo pravde u Savjetu ministara, a u odgovoru na njene dopise istaknuto je da su u Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika pronađene nepravilnosti koje se odnose na to da je lice koje nema ovlaštenja, donosilo interne akte i dodjeljivalo ugovore o radu.

Anđelina Ošap Gaćanović.
FOTO: SRNA

Ona je istakla da je kao član Komisije ograničena u svom radu, jer stručna služba odbija da odgovara na njene operativne zahtjeve, dostavlja dokumenta i da joj daje na uvid određene materijale.

Prema njenim riječima, to je prijavljeno i ombudsmanu za ljudska prava, koji je u svom nalazu naveo da je narušena hijerarhija u Komisiji, te da se njeni interni akti moraju promijeniti u roku od 60 dana, kako bi se jasnije definisale nadležnosti izvršnog funkcionera i članova Komisije.

Tokom današnje sjednice utvrđivane su činjenice u vezi sa preporukama iz revizorskog izvještaja Kancelarije za reviziju institucija BiH o nepokretanju procedure imenovanja izvršnog funkcionera u skladu sa odredbama Poslovnika o radu i Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

Utvrđivane su i činjenice u vezi sa angažovanjem lica po osnovu ugovora o djelu i ugovora o privremenim i povremenim poslovima za poslove koji se nalaze u opisu poslova radnih mjesta utvrđenih Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

Mikulić: Nisam saglasan sa Kancelarijom za reviziju

Tokom ove rasprave član Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Zoran Mikulić rekao je da nije saglasan sa načelima na kojim Kancelarija za reviziju radi, navodeći da revizor ne može davati konkretna rješenja, jer bi u tom slučaju prilikom obavljanja revizije, revidirali vlastita rješenja, što se “može dovesti u vezu i sa sukobom interesa”.

Govoreći o nepokretanju procedure za imenovanje izvršnog funkcionera, Mikulić je naveo da je ovaj funkcioner na svoju poziciju imenovan putem javnog konkursa koji se, kako je naveo, ne treba ponavljati u slučaju produžetka mandata.

Kapidžić: Prazno sedam mjesta

Predsjedavajući Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Faruk Kapidžić pojasnio je da Komisijom upravlja izvršni funkcioner i njegova dva zamjenika, te dodao da je u Komisiji upražnjeno još sedam ili osam radnih mjesta.

FOTO: N1/SCREENSHOT
FOTO: N1/SCREENSHOT

On smatra i da Dom naroda “ovakvim sjednicama pokušava izvršiti pritisak kako bi se raspisao konkurs za imenovanje izvršnog funkcionera”.

Predstavnik Kancelarije za reviziju Danijel Jozić u toku javnog saslušanja rekao je da je ova institucija praćenjem realizacije ranijih preporuka utvrdila da nije realizovana najzačajnija o imenovanju izvršnog funkcionera.

Pročitajte još

Član Privremene istražne komisije Doma naroda Zdenko Ćosić rekao je da je ova komisija tragom revizorskog izvještaja Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika htjela utvrditi činjenice, te odbacio insinuacije da Dom naroda vrši pritisak na članove Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

-Naša komisija nema nikakve veze sa vašom – naglasio je Ćosić u obraćanju članovima Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

Javno saslušanje sa ciljem pribavljanja informacija i utvrđivanja činjenica o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika biće nastavljeno i na narednoj sjednici Privremene istražne komisije Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu