Sa svekrvom je pošla da kupi trešnje kada je centar Niša bio zasut kasatnim bombama. Vrijeme prolazi, a njeni roditelji Radmila i Miloje Ilić do dan danas su neutješni.
Svakog 7. maja odlaze u Šumatovačku ulicu da polože cvijeće i upale svijeće na mjestu gdje je stradala njihova kćerka, pišu Niške vijesti.
Tog nesrećnog dana sjećaju se kao da je bio juče. Iz Niša su već prvog dana rata otišli u selo, jer su se tamo osjećali sigurnije. Ljiljana je, kažu, u Niš došla 4. maja, kako bi obavila redovnu ljekarsku kontrolu jer je bila u sedmom mjesecu trudnoće.

– Danas bi Ljilja imala 50, a naša unuka 24 godine – kroz suze kaže Ljiljin otac Miloje Ilić.
Tek su se pojavile prve trešnje, a Ljiljana je poželjela da ih pojede pa je sa svekrvom krenula na pijacu. Kasetne bombe su ih zatekle u Šumatovačkoj ulici. Ljiljana je preminula na licu mjesta, a njena svekrva je teško povrijeđena i amputirana joj je noga.
– Sin nam je došao sa društvom popodne u selo, mada smo i na televiziji čuli da je Niš tog dana teško stradao, jer je to navodno bila odmazda za prethodno srušen NATO avion. Rekao nam je “od naše Ljilje nema ništa”. Bili smo u šoku, nismo znali šta da radimo. Nevjerica i šok – seća se Ilić.
Povrijeđeno 18 Nišlija, 16 izgubilo život
– Ljiljana je bila četvrta godina medicine, izabrala je da bude ljekar da bi pomagala ljudima, a “život je izgubila od nehumanih ljudi – rekao je Ljiljanin otac.
Roditelji kažu da je danas u holu Medicinskog fakulteta u Nišu Ljiljanina fotografija, zajedno sa fotografijom dvojice studenata medicine koji su kao mobilisani vojnici poginuli na Kosovu.
– Mi i danas živimo isto, bol za našom kćerkom nije manji. Živimo u istoj zgradi sa sinom, koji danas ima svoju dkecu. Igramo se i čuvamo unučiće i nekako prolazi vrokeme, ali je još uvokek teško kao i tog 7. maja 1999. godine – kaže majka Radmila.
Na Šumatovačku ulicu, autobusku stanicu i Tvrđavsku pijacu u Nišu je 7. maja 1999. godine pao tepih kasetnih bombi tokom jednog od napada NATO alijanse. U tom bombardovanju stradalo je 16 Nišlija, a 18 povrokeđeno.
Njihovi životi ugašeni su u 11.20.
Na Niš su toga dana bačena dva kontejnera sa po 150 zabranjenih kasetnih bombi, za stradanje civila niko nikada nije odgovarao, a NATO zvaničnici su žrtve proglasili “kolateralnom štetom”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu