Politika

Nazivali ga „POLITIČKIM MANEKENOM“: Miroslav Lajčak odlazi, bivši slovenački predsjednik kandidat za specijalnog izaslanika EU

Borut Pahor, nekadašnji slovenački predsjednik, slovi za najozbiljnijeg, i za sada jedinog, nasljednika Miroslava Lajčaka na mjestu specijalnog izaslanika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine.

Borut Pahor i Miroslav Lajčak
FOTO: TOMS KALNINS/EPA/MILOS MISKOV/ANADOLIJA

Reč je o uravnoteženom diplomati, smatraju analitičari, i ocjenjuju da je puštanje ove informacije probni balon za Beograd i Prištinu ne bi li se videla njihova reakcija.

U međuvremenu, i sam Pahor je potvrdio da je zainteresovan za ovo mjesto. Potvrda stiže i iz slovenačke Vlade, preciznije od premijera Slovenije Roberta Goloba, koji je rekao da bezuslovno podržava bivšeg slovenačkog predsjednika Boruta Pahora u njegovoj kandidaturi za mjesto specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja na Zapadnom Balkanu.

Zbog toga je, navedeno je u saopštenju pres službe Vlade Slovenije, Golob u proteklih mjesec dana vodio brojne bilateralne razgovore sa liderima evropskih zemalja, kao i sa najvišim predstavnicima Evropske unije.

Osnivač Procesa “Brdo – Brioni”

Neven Cvetićanin iz Instituta društvenih nauka i predsjednik Foruma za strateške studije, kaže da ova vijest nije iznenađenje, i da je bivši slovenački predsjednik unazad radio na tome da se preseli u Brisel.

– To je ujedno probni balon za Beograd i Prištinu, kako bi se vidjele njihove reakcije. On je kao predsjednik pokazao da je uravnotežen političar i pregovarač, njegova karijera je protekla u izgrađivanju veza, a jedan je i od osnivača Procesa “Brdo – Brioni” – kaže Cvetićanin.

FOTO: PREDSJEDNIŠTVO BIH
FOTO: PREDSJEDNIŠTVO BIH

Pahorova prednost bi bila u tome što dolazi iz države koja je jedna od bivših država SFRJ, odrastao u Jugoslaviji i u njoj proveo skoro polovinu života.

– To znači da odlično zna kako funkcionišu prilike na Zapadom Balkanu. Srbija i Slovenija su ostvarile konstruktivne odnose, tome je Pahor doprinio. Slovenija jeste priznala Kosovo, i sem te teme nema više problema u odnosima – napominje Cvetićanin.

“Poznaje prilike na Zapadnom Balkanu”

Lajčaku dvogodišnji mandat ističe krajem avgusta, a vest o mogućem novom angažmanu Pahora objavio je ljubljanski list “Delo”.

Takođe, navodi se i da se uz pomoć Ministarstva evropskih i spoljnih poslova, na čelu sa bivšom partijskom koleginicom Tanjom Fajon, priprema da stupi na Lajčakovo mjesto.

-Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije ocijenilo je da je Pahor pogodan kandidat za zauzimanje važne i prestižne pozicije na Zapadnom Balkanu, koji se smatra strateškim područjem Slovenije, pa su odlučili da slovenačka diplomatska mreža pomogne bivšem predsjedniku republike u njegovoj kandidaturi – piše “Delo”.

Borut Pahor – Odgovarajući kandidat

Nezvanične procjene su da je Pahor odgovarajući kandidat koji ispunjava uslove za popunjavanje mjesta, dodaje slovenački list, kao i da Pahor još nije podnio prijavu Evropskoj službi za spoljne poslove, otkriva “Delo”.

Čim je pušteno u javnost preko “Dela”, postoji šansa da se realizuje, smatra Cvetićanin.

– Osnovao je svoj institut “Prijatelji Zapadnog Balkana”, čiji je program izgradnja boljih odnosa u regionu. Kada se pogleda savjetodavni odbor, vide se ličnosti poput Ketrin Ešton, bivšeg premijera Austrije, predsjednici i premijeri zemalja regiona i time je sam sebe kandidovao i skrenuo pažnju Evropske službe za spoljne poslove – kaže Cvetićanin.

Pitanje je da li će biti uspješniji od Lajčaka, a Cvetićanin smatra da će to biti u korelaciji sa rezultatima izbora za Evropski parlament.

– Vidjeće se kakva je ličnost potrebna novim strukturama. On je socijaldemokratski političar, ali sama politička afilijacija ne mora da znali ništa, ako postoji konsenzus unutar EU. To se pokazalo i na primeru Lajčaka – napominje Cvetićanin.

FOTO: INSTAGRAM SCREENSHOT
FOTO: INSTAGRAM SCREENSHOT

Ko je Borut Pahor?

Pahor govori srpski, više puta je boravio u Beogradu, a 7. septembra 2022. godine boravio na Kosovu i Metohiji i poručio da je Priština u obavezi da realizuje sporazum o Zajednici srpskih opštini.

Rođen je 1963. godine, a 1987. godine je diplomirao politikologiju. Sa 26 godina Pahor je svojevremeno bio najmlađi član CK Saveza komunista Slovenije i član njegovog predsjedništva.

Od 2012. do 2022. godine bio predsjednik Slovenije, a uoči drugog mandata mediji su se pitali da li je “pomiritelj Slovenaca i na Balkanu ili politički maneken”. Nedavno je sa svojom bivšom šeficom kabineta Aljom Brglez osnovao Institut prijatelja Zapadnog Balkana (FoVB), čiji je cilj da promoviše dijalog, pomirenje, mirno rješavanje otvorenih pitanja, ekonomski razvoj i integraciju zemalja regiona u Evropsku uniju.

Pročitajte još

U Savjetodavnom odboru FoVB su, između ostalih, bivša visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton, bivši švedski premijer i visoki predstavnik UN za BiH Karl Bilt, sadašnji predstavnik UN za BiH Zlatko Lagumdžija i drugi.

Oženjen je advokaticom Tanjom Pečar ima sina Luku, aktivno govori engleski i italijanski jezik, pasivno francuski, u slobodno vrijeme bavi se sportom, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu