Magazin

Ne budite strogi prema sebi: Psiholozi savjetuju kako da se oslobodite osjećaja OPSESIVNE KRIVICE

Svako se bar jednom osjećao krivim, dok ima i onih koji to pretvaraju u stil života. Uvijek im se čini da svojim postupcima nekoga vrijeđaju.

Stres
FOTO: O KANAL/YOUTUBE SCREENSHOT

Najčešće se to manifestuje u bliskim odnosima, odnosima sa roditeljima i djecom. Pojeo je dodatni komad loša majka, jer bi dijete odjednom htjelo, kupio je jednom sebi nešto – egoista, branio svoje lične granice – naprasno uvrijedio čovjeka. U svakom svom postupku osoba sa kompleksom krivice traži ulov i razlog da sebe osudi.

Stalni osjećaj krivice povećava nivo anksioznosti, povećava proizvodnju adrenalina i kortizola – hormona stresa. I osoba upada glavom u stres.

Pročitajte još

Kako se osloboditi krivice?

Mora se poštovati nekoliko pravila:

Ako ste zaista krivi, samo se izvinite i prepustite se situaciji. I prihvatite činjenicu šta se dogodilo, prošlost se ne može ispraviti, a šta je poenta da se zamjerate i sto puta igrate u glavi scenario „šta bi se desilo da ja…“.

Ne budi strog prema sebi. Svaka osoba ima pravo na greške. Ako znate kako da oprostite drugima, vrijeme je da naučite da oprostite sebi.

Radite na svom samopoštovanju. Na kraju krajeva, ljudi sa niskim samopoštovanjem podležu patološkom osjećaju krivice.

Ne preuzimajte krivicu drugih ljudi. Ne treba da se stidite postupaka drugih, piše Magazin Novosti.

Ugodite sebi bez žaljenja. Organizujte malo kupovine, opustite se, idite u banju – uživajte u životu i njegovim radostima, imate svako pravo na to i ne treba da se javljate nikome.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu