Politika

NE DOZVOLJAVA DA BUDE PREGLASAN Dodik pokrenuo zaštitu vitalnog nacionalog interesa

Srpski član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, pokrenuo je pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa na još dvije odluke Predsjedništva. Dok pojedini stručnjaci kažu da se radi isključivo o interesima Srpske, drugi smatraju da on jednostvano ne želi nikada da bude preglasan.

NE DOZVOLJAVA DA BUDE PREGLASAN Dodik pokrenuo zaštitu vitalnog nacionalog interesa
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Iz njegovog kabineta je saopšteno da se ”zaštita vitalnog entitetskog interesa odnosi na izjavu o proglašenju Odluke o odobravanju zaključivanja Memoranduma o saradnji između Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara BiH i Ministarstva unutrašnje bezbjednosti SAD o saradnji u vezi sa upotrebom putničkih informacija i izjavu o proglašenju Odluke o odobravanju zaključivanja Sporazuma o učešću BiH u programu za međunarodno ocjenjivanje učenika (PISA) u 2021. godini”.

Dodik je kao razlog naveo to što su druga dva člana Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić, na sjednici glasali za, a on protiv prihvatanja formiranja međunarodne monitoring grupe koja bi se bavila kvalitetom srednjeg obrazovanja u BiH.

– To se posebno odnosi na tačke koje su vezane za ocjenu kvaliteta u srednjem obrazovanju – PISA. Nedovoljno se u skladu sa Ustavom vidi Republika Srpska kao jedinica koja treba da bude vidljiva – rekao je Dodik nakon sjednice Predsjedništva BiH.

Mišljenja podijeljena

Kao i uvijek, mišljenja o opravdanosti potezanja pitanja vitalnog nacionalnog interesa su podijeljena. Jedni smatraju da je Dodikov potez besmislen i nepotreban, dok drugi tvrde da je potpuno u pravu.

– BiH na zajedničom nivou nema nikakve ingerencije po pitanju osnovnog ili srednjoškolskog obrazovanja. Zahtjev da se PISA rezultati obrađuju na nivou cijele BiH, bez Srpske, je neprihvatljiv s obzirom na to da je obrazovanje regulisano na nivou entiteta – smatra profesor političkih nauka, Srđan Perišić.

FOTO: Dejan Božić/RAS Srbija
FOTO: Dejan Božić/RAS Srbija
Srđan Perišić

Tvrdi da bi ta grupa sigurno išla toliko daleko da bi se bavila kvalitetom obrazovanja, dodajući „da postoji opasnost da bi zadirali u školski program osnovnih škola“.

Pročitajte još

– Ovo je osetljivo pitanje. Nije niko protiv testiranja učenika i toga da se poveća njihova funkcionalna pismatnost, ali sve mora biti u saglasnosti s nadležim ministarstvom – smatra Perišić, dodajući da se kroz to može provući svašta, pogotovo ako nije pod kontrolom Ministarstva prosvjete RS.

Protektorat

Kada je u pitanju bezbjednosno pitanje, u kome je srpski član Predsjedništva preglasan, Perišić objašnjava da je i to opravdano, jer takav sporazum nema nijedna zemlja Evrope, osim Danske.

– Vašington je vršio pritisak i na druge zmelje, ne samo na BiH, i sve su odbile. Zašto bi Vašington imao kontrolu ulazaka i izlazaka u BiH? Čemu to? Pogotovo u ovom vremenu sveopšte kontrole i pretjeranih uzimanja podataka  – kaže Perišić, dodavši da je ovo podložno manipulaciji.

On smatra da nijedna država ne treba kontrolisati ulazak ljudi u BiH, pa makar se ona zvala SAD.

– To znači da bi i BiH mogla da uzima podatke o ulasku građana u SAD. Pa koga u BiH interesuje ko će ući ili izaći iz SAD? Ovdje se radi o dodatnoj kontroli granice između RS i Srbije od strane Vašingtona. Ionako je BiH pod raznim protektoratima i sad treba i dodatni protektorat – smatra Perišić.

Kukić: To je njegov stil

Za razliku od njega, politički analitičar Slavo Kukić smatra da uopšte nije bilo potrebe za potezanjem ovog pitanja, već da se radi o nečem drugom.

– To je stil Milorada Dodika. On to pitanje poteže svako malo. Uostalom, sam je rekao da će svaki put, kada bude preglasan u Predsjedništvu, iskoristiti pravo nacionalnog interesa. Očito su vrlo rijetke situacije gdje se on nalazi u poziciji da bude preglasan, te ne dopušta drugoj dvojici da to čine, bez obzira o kakvom pitanju se radi – prokomentarisao je kratko Kukuć.

Navodi da je jedno pitanje opravdanosti, a drugo Dodikova namjera, jer bi se isto dogodilo i da je pitanje opravdano i da nije.

– Ovo je, jednostavno, stil Milorada Dodika i način da on pokaže da nije čovjek koji dopušta da ga se preglasa – kaže Kukić.

Podsjećamo, ovo je treći put da srpski član Predsedništva pokreće pitanje vitalnog nacionalog interesa. Prvo je bilo riječi o Pelješkom mostu, zatim o zabrani posjete predsjednika Crne Gore, Mila Đukanovića. Vitalni nacionalni interes, prema Ustavu BiH, mogu zatražiti predstavnici jednog od tri konstitutivna naroda (Bošnjaci, Srbi i Hrvati) ukoliko smatraju kako je ugroženo neko od njihovih prava.

Komšić: Nadmašio je sam sebe

Hrvatski člna Predsjedništva BiH, Željko Komić, rekao je kako je Dodik ovim nadmašio sam sebe poručujući da, ako želi da se svađa sa SAD, to radi sam, bez uplitanja BiH.

– Nakon što je Milorad Dodik pokrenuo proceduru utvrđivanja da su određena pitanja sa prostora Federacije BiH štetna po interese Republike Srpske, s kojim to pitanje nema nikakve veze, pa onda da je posjeta predsjednika Mila Đukanovića BiH navodno štetna po interese Republike Srpske, sada je ovim novim pokretanjem postupka utvrđivanja da su i ova pitanja navodno štetna po vitalni entitetski interes nadmašio samog sebe pokazujući potpunu apsurdnost njegovih poteza – ocijenio je Komšić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu