Svijet

"Ne, mi ćemo pobijediti vas" Nakon velikih gubitaka potpuno se promijenilo raspoloženje u ruskim medijima

Ruski političar koji je uzburkao duhove dovodeći u pitanje rusku strategiju u Ukrajini na nacionalnoj televiziji, sada kaže da je govorio istinu i da se ne plaši kazne po ozloglašenim novim zakonima Rusije protiv diskreditacije vojske i širenja lažnih vijesti o sukobu sa Ukrajinom.

"Ne, mi ćemo pobijediti vas" Nakon velikih gubitaka potpuno se promijenilo raspoloženje u ruskim medijima
FOTO: GAVRIIL GRIGOROV/EPA

Ova izjava Borisa Nadeždina, bivšeg liberalnog poslanika u ruskom parlamentu, uslijedila je nakon što su se ruske snage povukle iz većeg dijela ukrajinske oblasti Harkov pred žestokom ukrajinskom kontraofanzivom, prenosi Blic.

Tokom gostovanja u političkom tok šou na državnoj televiziji NTV u nedelju, Nadeždin je rekao da su ruskog predsjednika Vladimira Putina dovele u zabludu obavještajne službe, za koje je rekao da su ga očigledno ubijedile da će otpor u susjednoj Ukrajini biti kratak i neefikasan.

Nadeždin je takođe pozvao na prekid borbi i početak pregovora.

Ruski zvaničnici su posljednjih nedjelja više puta optuživali Kijev da ne želi da pregovara, ali su postavljali i drakonske uslove.

Takođe, bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev rekao je u ponedjeljak da će Rusija zahtjevati potpunu kapitulaciju.

Nadeždin sada u intervjuu za agenciju AP kaže da su pregovori o prekidu vatre „mogući bilo kada i bilo gdje”.

On, međutim, smatra da bi rješavanje pitanja poput statusa proruskih separatističkih regiona u Ukrajini i Krimu, koje je Rusija anektirala 2014. godine, predstavljalo mnogo veći izazov.

– Pregovori o ovim pitanjima? Oni su sada apsolutno nerealni jer postoji stav: „Pobijedićemo vas.“ „Ne, mi ćemo pobijediti vas“ – kaže Nadeždin, prenosi Jutarnji list.

Njegovi televizijski komentari tokom vikenda bili su značajni zbog intenzivnih nastojanja Kremlja da uguši kritike slanja ruskih trupa u Ukrajinu.

Nekoliko dana nakon početka invazije, ruski parlament je odobrio zakon kojim se zabranjuje navodno omalovažavanje ruske vojske ili širenje “lažnih informacija” o operaciji u Ukrajini.

OVD-Info, grupa za pravnu pomoć koja prati politička hapšenja u Rusiji, navela je 90 krivičnih predmeta zbog optužbi za širenje lažnih informacija o ruskoj vojsci od 24. februara.

– Definitivno nisam prekršio nijedan ruski zakon. Nije bilo nijedne laži, niti jedne laži u onome što sam rekao. To je bila izjava apsolutno očiglednih činjenica – rekao je.

Nadeždin se u prošlosti povremeno pojavljivao na državnoj televiziji i radiju kao jedan od rijetkih liberala koji efektivno služe kao privid demokratske rasprave, kaže Abas Galjamov, nezavisni politički analitičar i bivši autor Putinovih govora.

Galjamov kaže da je primjetio “da kontrola Kremlja nad sadržajem koji se prikazuje na ruskoj televiziji slabi. Međutim, svaki sistem će oslabiti ako nema spreman akcioni plan u kriznim situacijama. Disciplina je očigledno narušena”.

Od početka ruske „specijalne vojne operacije“, ratoborni gosti debate na državnoj televiziji obično su nastojali da nadmaše jedni druge u podršci ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i kritikovanju Ukrajine i njenih saveznika.

“Ogromna horda”

Međutim, u svjetlu munjevite ukrajinske kontraofanzive, raspoloženje je postalo znatno umjerenije.

Suočena sa rastućom kontraofanzivom Ukrajine, čini se da je ruska propagandna kampanja počela da se urušava.

Glavni propagandisti Kremlja naglo su promijenili retoriku i umjesto da se rugaju ukrajinskim vojnicima kao „kukavicama nesposobnim“, “hrpom idiota” a sada ih opisuju kao „ogromnu hordu“, naoružanu najboljim zapadnim oružjem i uz podršku vrhunskih stručnjaka.

Rusko povlačenje iz oblasti Harkov i kontraofanziva Ukrajine u dijelovima južne oblasti Herson pod kontrolom ruskih snaga izazvali su zabrinutost da Rusija posustaje u svojoj „specijalnoj operaciji“.

Lider Komunističke partije, Genadij Žuganov, druge po veličini političke grupe u zemlji, pozvao je u utorak na opštu mobilizaciju, povećanje broja vojske i da se sukob otvoreno nazove ratom.

Ruski zvaničnici, pak, insistiraju da se akcije u Ukrajini moraju nazvati „specijalnom vojnom operacijom“.

– Rat i specijalna operacija su suštinski različite. Možete zaustaviti specijalnu operaciju, ali ne možete zaustaviti rat, čak i ako želite – citiraju ruski mediji Žuganova.

Potrebna je maksimalna mobilizacija snaga i resursa, dodao je on.

Sada se u Rusiji sve češće pojavljuju kritike Vladimira Putina.

Sedam članova lokalnog vijeća u Sankt Peterburgu pozvalo je prošle nedjelje nacionalni parlament da optuži ruskog predsjednika za izdaju zbog sukoba u Ukrajini.

Njih petoro optuženo je za diskreditaciju vojske.

Prošle nedjelje, lokalni savjet u Moskvi usvojio je rezoluciju kojom se Putin poziva na ostavku.

-Retorika koju vi i vaši podređeni koristite dugo je prožeta netrpeljivošću i agresijom, što je na kraju efektivno vratilo našu zemlju u eru hladnog rata – saopštio je moskovski savjet. Ponovo su počeli da se plaše i mrze Rusiju – zaključili su.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu