Hrvatska je, naime, vlasnik polovine elektrane u Sloveniji i obavezna je da preuzme polovinu otpada, zbog čega sprovodi pripreme za skladištenje tog radioaktivnog, ali i institucionalnog otpada dok se, istovremeno, u BiH vodi borba na nekoliko frontova kako bi se stalo u kraj upravo namjerama da ta lokacija bude na mjestu nekadašnje kasarne “Čerkezovac” na Trgovskoj gori, u neposrednoj blizini granice sa BiH i zaštićenog područja u slivu rijeke Une.
Međutim, iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva NE “Krško” juče su saopšteni detalji radionice koju su, uz pomoć IAEA, sproveli od 7. do 11. aprila na temu kriterijuma prihvatljivosti radioaktivnog otpada.
Drugog dana radionice su, kako je navedeno na internet stranici Fonda, posjetili lokaciju Centra za zbrinjavanje otpada na Čerkezovcu kao i Info-centra o radioaktivnom otpadu u Dvoru.
– Na lokaciji Centra obišli smo poluukopane objekte koji će se rekonstruisati za potrebe skladištenja IRAO, mjerne stanice, ISO transportni kontejner koji će se koristiti za spremanje iskorišćenih izvora, a na kraju smo obišli lokaciju buduće upravne zgrade i dugoročnog skladišta nisko i srednje radioaktivnog otpada iz NE “Krško” – istaknuto je u saopštenju.
Predsjednik Udruženja “Grin tim” iz Novog Grada Mario Crnković ističe da Međunarodna agencija, umjesto da bude svjetlo na kraju tunela, oko vrata sebi stavlja teret saučesništva u davanju legitimiteta političkoj odluci Hrvatske još iz 1999. da u povratničko područje, na samoj granici sa BiH, pozicionira radioaktivne i druge opasne otpade iz čitave Hrvatske.
– Umjesto da proaktivno pomogne rješenje ovog problema koji će svoj rasplet, između ostalog, tražiti i po međunarodnim sudovima, na štetu obje zemlje, oni obilaze tzv. “lokaciju budućeg Centra za zbrinjavanje RAO” na Trgovskoj gori. Ne mogu reći da nakon 25 godina ne znaju da je riječ o spornoj lokaciji, niti mogu reći da ne znaju kako je odabrana 1999. godine. To je tužno, jadno i na kraju krajeva neetično. Čemu onda ikakve preporuke, čemu procedure, čemu međunarodne konvencije, čemu javne rasprave koje tek treba da budu organizovane – kategoričan je Crnković.
Smatra da je ovdje i te kako potrebno razmotriti termin ekološkog rasizma, u kojoj je mjeri prisutan, jer je previše sličnosti sa teorijom koja definiše ovaj termin. Taj termin se, između ostalog, odnosi na to da su zajednice koje pripadaju pojedinim etničkim manjinama više izložene zagađivačima ili kako im je onemogućen pristup određenim prirodnim resursima, kao što su čist vazduh, čista voda i druge ekološke dobrobiti.
U međunarodnom kontekstu, ova pojava se dovodi u vezu sa kolonijalizmom, neoliberalizmom i globalizacijom.
– Sve ove godine nismo vidjeli da se IAEA, koja je sada bila suorganizator događaja, ogradila od izjava Fonda NEK koji sugeriše da je RAO na Trgovskoj gori gotova stvar. Da su međunarodne organizacije više u službi prava i pravde, možda bi Balkan bio mirnije tlo. Najlakše se zabarikadirati po svjetskim metropolama, a manje zemlje kao BiH treba da služe kao kolateralna šteta političkih i globalnih nebriga. Za pravo i pravdu potrebno je imati i hrabrosti, a to što je neki nemaju, nama treba da bude podstrek da se još jače borimo – poručio je za Glas Srpske Crnković koji je i član domaćeg Ekspertskog tima za praćenje aktivnosti na lokaciji Trgovske gore, gdje Hrvatska planira da skladišti otpad i istrošeno nuklearno gorivo iz NE.
Stav svih strana u BiH je da Trgovska gora, odnosno lokacija oko nekadašnje kasarne “Čerkezovac”, nije mjesto za odlaganje radioaktivnog i drugog otpada. Posebno se upozorava da bi odlaganjem oko 70 odsto potencijalnog negativnog uticaja osjetila upravo BiH, odnosno bilo bi ugroženo zdravlje oko 250.000 stanovnika. Uz to, postoji i opravdana bojazan da bi Trgovska gora mogla od skladišta lako da preraste u trajno odlagalište.
Donirana oprema
O uključenosti Međunarodne agencije za atomsku energiju bilo je riječi i lani na jednoj od sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj se raspravljalo o aktivnostima republičkih institucija i predstavnika iz Srpske u institucijama na nivou BiH u vezi sa planovima na Trgovskoj gori.
Tada je, između ostalog, rečeno da zabrinjava činjenica da je ta agencija donirala Hrvatskoj opremu za skladištenje radioaktivnog nuklearnog otpada na Trgovskoj gori.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu