Društvo

"NE PLANIRAM OTIĆI" Dragana je dio svjetske matematičke elite, a budućnost vidi u Srbiji

Srpski matematičari se visoko kotiraju u svijetu i to je veliki uspjeh ako se uzme u obzir činjenica da smo mi mala zemlja. Da biste se bavili matematikom, nije vam potrebna laboratorija, skupi aparati, potrebna je volja, strast, entuzijazam, pristup bazama podataka i, naravno, olovka i papir.

"NE PLANIRAM OTIĆI" Dragana je dio svjetske matematičke elite, a budućnost vidi u Srbiji
FOTO: RTS/SCREENSHOT

Ovako, za Novosti govori Dragana Cvetković Ilić (42), redovna profesorka Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, koja je nedavno izabrana za člana Upravnog odbora najznačajnijeg svetskog matematičkog udruženja za linearnu algebru (ILAS).

Dragana je prva dobitnica nagrade za žene u nauci, koju od 2010. godine dodjeljuje Unesko u saradnji sa našim Ministarstvom prosvjete, nauke u tehnološkog razvoja, piše Blic.

Vjerujem da se sklonost ka matematici na neki način nasljeđuje, ali je rad svakako neophodan. Matematiku studira samo onaj koji je zaista voli, jer se po pravilu za ovu profesiju ne vezuje neki veliki novac, ili položaj. Da će matematika biti moje životno opredjeljenje, znala sam još u gimnaziji, da bi se kasnije na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu ljubav prema ovoj nauci potpuno učvrstila. Matematika je naša svakodnevica, mada toga nekada nismo svjesni – priča.

Cvetković Ilić objašnjava da za bavljenje naukom nije dovoljna samo motivacija, već je potrebna i podrška institucija i države. Ministarstvo prosvjete obezbijedilo je pristup određenim bazama podataka, te su naučni radovi u velikoj mjeri dostupni. Internet je izbrisao sva teritorijalna ograničenja jer danas putem mejla može da se kontaktira s naučnicima iz bilo kog dijela svijeta, da se razmjenjuju ideje i radovi, piše Blic.

Zašto je odlučila da ostane u Srbiji

Na pitanje kako to da se nije odlučila da ode u inostranstvo, iako je prilika svakako bilo, ona kaže:

– To zavisi od osobe i njenih težnji i od toga šta zapravo želi od života. Nisam otišla i mislim da neću otići, zato što je meni ovde najljepše, okružena sam ljudima koje volim. Ovaj posao mi pruža mogućnost da dosta putujem i upoznajem različite dijelove svijeta. Naravno da su uslovi bolji na stranim univerzitetima, ali i naša država pokušava da kroz niz mjera podrži i zadrži naučnike u Srbiji. Možda manje u tome uspijeva kada su u pitanju eksperimentalne nauke, ali svakako se ide u pozitivnom smjeru.

Prof. Dragana Cvetković Ilić dodaje da postoji mnogo načina za unapređenje položaja nastavnika i istraživača. Jedan dio aktivnosti se već realizuje kroz Fond za nauku koji je pokrenuo niz projekata, a prvu šansu su dali mladim naučnicima.

– Data im je prilika da budu vođe timova da iznose i realizuju inovativne ideje, i to je ono što je ranije nedostajalo. U daljim ciklusima dobiće priliku i iskusnije kolege i veći timovi. Takođe, postoje evropski fondovi preko kojih se mogu pronaći određeni izvori finansiranja – veli profesorka koja više od 15 godina predaje učenicima specijalnog odjeljenja za nadarene matematičare u niškoj gimnaziji “Svetozar Marković”.

– Prepoznajem kod njih veliku ljubav prema matematici, koja je i mene vodila, tako da ova nauka ima budućnost u Srbiji. Radost kada riješe neki nagradni zadatak i istrajnost u radu kada propuste odmor, to je upravo ono što me inspiriše da radim za ovom djecom – zaključuje ona.

Radovi kao “ulaznica”

Društvo za linearnu algebru (ILAS) sa sjedištem u Americi osnovano je 1989. godine. Draganu Cvetković Ilićje za članstvo u upravnom odboru nominovala petočlana komisija vrhunskih matematičara iz ove oblasti. “Ulaznica” su, pretpostavlja, bili njeni radovi i izlaganja na konferencijama. Mandat im počinje 1. marta i traje tri godine.

Dragana Cvetković Ilić priznaje da nije lako biti žena u nauci.

– U kući sam majka i supruga i naravno imam dosta obaveza. Ali sve to donosi i mnogo zadovoljstva. Nije sve lako uskladiti, ali je izvodljivo – poručuje majka dvije djevojčice.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu