Ranije u toku dana, predsjednički kandidat tajvanske vladajuće Demokratske progresivne partije (DPP) Laj Čing-te došao je na vlast, snažno odbacujući kineski pritisak da ga odbaci, i obećao da će se i jedni i drugi suprotstaviti Pekingu i tražiti pregovore.
– Ne podržavamo nezavisnost… – rekao je Džo Bajden, upitan za reakciju na subotnje izbore.
Nekoliko sati prije otvaranja birališta, Vašington je upozorio “da bi bilo neprihvatljivo” da se “bilo koja” zemlja miješa u izbore.
Blinken čestitao pobedu novom predsjedniku
Tajvan, susedno ostrvo za koje Kina prisvaja kao svoje, demokratska je priča o uspjehu od održavanja svojih prvih direktnih predsjedničkih izbora 1996. godine, kulminacije decenije borbe protiv autoritarne vladavine i vanrednog stanja.
Sjedinjene Države su najvažniji međunarodni sponzor Tajvana i dobavljač oružja uprkos nedostatku formalnih diplomatskih veza sa ostrvom.
Američki državni sekretar Antoni Blinken čestitao je Lai Ching-teu na pobjedi i rekao da su Sjedinjene Države “posvećene održavanju mira i stabilnosti u moreuzu i mirnom rješavanju razlika, bez prinude i pritiska”, piše Blic.
Strahuje se eskalacija sukoba sa Kinom
On je rekao da se SAD radujem saradnji sa Laijem i liderima svih stranaka na Tajvanu na unapređenju njihovog “dugogodišnjeg nezvaničnog odnosa, u skladu sa politikom SAD jedne Kine”.
Bajdenova administracija strahuje da će izbori, tranzicija i nova administracija eskalirati sukob sa Pekingom. Američki predsjednik je radio na izglađivanju odnosa sa Kinom, uključujući pristanak da razgovara o razlikama o bezbjednosnim pitanjima na samitu u Kaliforniji sa predsjednikom Si Đinpingom u novembru.
Tajvanska vlada očekuje da Kina pokuša da izvrši pritisak na svog budućeg predsjednika nakon glasanja, uključujući organizovanje vojnih manevara u blizini ostrva ovog proleća, izjavila su dva visoka vladina zvaničnika. Kina se nikada nije odrekla upotrebe sile da bi Tajvan stavila pod svoju kontrolu.
– U znak podrške vladi, Bajden planira da pošalje nezvaničnu delegaciju na samoupravno ostrvo – rekao je visoki zvaničnik Bajdenove administracije.
U delegaciji će vjerovatno biti neki bivši visoki američki zvaničnici, kaže zvaničnik, koji je rekao da imena nisu finalizovana. Slične delegacije su ranije slate na Tajvan.
Kina je bila ljuta 2016. godine kada je tadašnji novoizabrani predsednik Donald Tramp razgovarao telefonom sa predsjednikom Tajvana Cai Ing-ven, što je bio prvi takav razgovor između lidera SAD i Tajvana od kada je predsjednik Džimi Karter promenio diplomatsko priznanje sa Tajvana na Kinu 1979. godine.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu