Magazin

Ne smije da ostane bez vode: Par savjeta kako da vam bijeli luk uspije u saksiji

Bijeli luk je jedna od namirnica koje se najčešće koriste u srpskoj kuhinji, te je zgodno uvijek imati pri ruci nekoliko glavica.

Ne smije da ostane bez vode: Par savjeta kako da vam bijeli luk uspije u saksiji
FOTO: FREEPIK

To možete i bez da idete u nabavku bijeli luk vrlo jednostavno možete i sami da odgajite.

Dodatni plus je to što vam za gajenje bijelog luka nije potrebna bašta – pošto ne traži mnogo prostora, sasvim lako ga možete gajiti u saksijama na balkonu!

Sve što treba da uradite jeste da pratite nekoliko osnovnih uputstava.

Prije svega, važno je da izaberete odgovarajuću saksiju. Zbog puno zalivanja, nemojte birati zemljane posude, već radije uzmite plastičnu, keramičku sa glazurom ili “fiberstone” saksiju, koja obavezno mora da ima rupe za drenažu i da bude najmanje 20 cm duboka. Širinu ili prečnik izaberite u skladu s time koliko luka želite da posadite.

bijeli luk na pijaci
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Zatim odaberite kvalitetnu zemlju. Mora da bude propusna, kako luk ne bi istrulio zbog previše vode. Dobro je zemlju pomiješati sa odgovarajućim kompostom (u odnosu od 75:25). Nemojte saditi bijeli luk suviše plitko, a ni previše visoko, kao ni previše zbijeno.  

Pročitajte još

Uzmite glavice bijelog luka i pažljivo ih rastavite na čenove. Najbolje je koristiti što veće čenove. Potom ih rasporedite u zemlju tako što ćete ih nježno “ugurati” u zemlju najmanje 3 cm ispod površine, i to tako da uski dio čena bude okrenut ka gore. Razmak između čenova u saksiji treba da bude 7 do 10 centimetara. Potom dobro zalijte zemlju. Ako se desi iznenadni mraz, prekrijte površinu zemlje slojem slame ili usitnjenog lišća debljine 2-3 centimetra, to će zaštititi vaš bijeli luk.

Zalivajte bijeli luk redovno, jer ne smije da ostane bez vode. Postavite saksiju na poziciju gdje će dobijati 6 do 8 sati sunčeve svjetlosti svakog dana. Kada otopli, povremeno možete dodavati malo đubriva na površinu zemlje, prenosi Lepa i Srećna.

Nakon mirovanja, prvo će se pojaviti tanki zeleni izdanci, koji će postati visoke stabljikom, a zatim će se čen polako pretvoriti u novu glavicu. Bijeli luk je spreman za vađenje iz zemlje kada lišće na površini požuti najmanje 50 odsto.

Budite strpljivi dok čekate plodove, jer je bijelom luku potrebno čak 8-9 mjeseci da se naraste do glavice koja je pogodna za konzumiranje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu