Osim što predstavlja pozitivan primjer za očuvanje životne sredine, istovremeno se smanjuju i saobraćajne gužve. Korisnici romobila dodat će još jedan faktor ekonomska isplativost, jer je potrebno mnogo manje novca, nego što je to slučaj sa drugim prevoznim sredstvima.
Međutim, kao i mnoge druge pozitivne priče i ova ima drugu stranu.
U zadnje vrijeme svjedoci smo mnogih saobraćajnih nezgoda izazvani vožnjom električnih romobila, pa tako novinske i portalske stupce pune naslovi o povrijeđenim vozacima ovog prevoznog sredstva, kao i građana i drugih učesnika u saobraćaju. Nažalost nerijetko među povrijeđenim bude i djece.
Vozač romobila teško povrijeđen u Sarajevu, sudario se s terencem, vozač romobila teško povrijeđen u sudaru s automobilom, sudarili se automobil i romobil, vozač romobila udario dva pješaka”, samo su neki u moru naslova u zadnje vrijeme.
Da ovakve stvari više ne čitamo mu medijima, potrebno je djelovati kako bi se osigurala sigurnost vozača romobila i ostalih učesnika u saobraćaju. Uvođenjem jasnih pravila i regulativa, električni romobili mogu postati siguran i efikasan način prijevoza u Bosni i Hercegovini, piše Bosnainfo.
Na ovu temu za Bosnainfo govorio je sudski vještak saobraćajne struke Mirzet Sarajlić.
– Što se tiče samih električnih romobila sa aspekta struke oni svakako moraju pozitivno djelovati na saobraćajni sistem. Mi imamo pogrešno mišljenje u javnosti u smislu da oni ugrožavaju sigurnost u saobraćaju. Ja moram reći da to nije tačno i treba znati da ne ubija romobil, nego automobil i kamion. Mi imamo odbojnost prema nečemu novom i ljudi nisu spremni da prihvate nove promjene – rekao je Sarajlić.
Inženjer saobraćaja uzrok loše slike u medijima o električnim romobilima vidi u samim vozačima istih.
– Uzrok ovog problema i lošeg stanju u javnosti, jesu sami vozači romobila koji “kradu” pješačke površine od samih pješaka. Mislim da neće pješaci ni to zamjeriti, nego što neki vozači istih voze bahato, brzo, neobzirno, parkiraju na pješačkoj zoni… Oko ovih stvari bilo je dosta polemike na samom početku kada su se tek pojavili. Romobili i dalje koriste nelegalno pješačke površine, ali su postali solidarni sa pješacima (uspore, pa i siđu s romobila kako bise mimoišli s pješacima). Uglavnom sada kako vrijeme prolazi imamo jedan pozitivan trend za razliku od ranije – kazao je Sarajlić.
Šta kaže zakon
Treba napomenuti da je zakon je donekle korigovan, ali samo za područje Kantona Sarajevo, gdje je, vjerovatno, i najveći gužva sa romobilima.
– Kada je riječ o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini, Uprava policije MUP-a Kantona Sarajevo je još u decembru 2022. godine formirala Radnu grupu sa zadatkom da prioritetno izvrši revidiranje i analizu ovog Zakona. Radna grupa je predložila izmjene i dopune koje, između ostalog, predviđaju i privremenu mjeru oduzimanja motornih vozila, postupak zadržavanja vozača u vezi sa članom 224. stav (2) istog Zakona, potom definisanje posebne kategorije vozila, kao što su električni romobili, uslovi pod kojim isti smiju učestvovati u saobraćaju, kao i način korištenja istih u saobraćaju, te usklađivanje kaznenih odredbi trenutnoj situaciji, kako bi se propisanom sankcijom ostvarila svrha kažnjavanja, naveli su iz MUP-a u aprilu ove godine.
MUP KS je odredio visinu novačnih kazni za sve one koji ne poštuju odredbe.
– Osoba koja upravlja električnim balansirajućim prijevoznim sredstvom i za kretanje koristi površine koje su namijenjene za kretanje pješaka, čini prekršaj iz člana 37. stav 5. Zakona o uređenju saobraćaja na području Kantona Sarajevo (“Sl. novine Kantona Sarajevo”, br. 30/2017, 46/2017 i 1/2022), te se istom može izreći novčana kazna u iznosu od 50 do 250 KM – navode iz MUP-a KS.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu