Kako je primijetio sajt 9to5Google prošle nedjelje, neki korisnici Gugl Mape aplikacije ne mogu da pronađu svoju Tajmlajn funkciju, koja prati putovanja, rute i posjećena mjesta koristeći istoriju lokacija. Ovu funkciju možete uključiti ili isključiti, ali čak i oni koji je koriste godinama otkrivaju da svaki datum koji provjere prikazuje slijedeću poruku: “Nema posjeta za ovaj dan.”
Nije jasno šta je uzrokovalo problem, ali nekim korisnicima sada nedostaju godine Tajmlajn podataka bez mogućnosti da ih vrate. Jedan korisnik navodi da jedina opcija koju aplikacija nudi za najnoviju rezervnu kopiju jeste da je obriše.
Neki korisnici su uspjeli da promjene nekoliko podešavanja kako bi vratili svoje rezervne kopije, ali drugi kažu da je njihova posljednja upotrebljiva rezervna kopija već prepisana praznom.
Još gore, nije jasno da li Gugl može pomoći onima koji su izgubili svoje podatke. Evo odgovora koji je jedan pogođeni korisnik Gugl Mape dobio od Gugl podrške:
– Na osnovu našeg trenutnog dizajna, prilikom prelaska na novu verziju Tajmlajn, sistem migrira podatke prema unaprijed određenim pravilima zadržavanja. Iako je isključivanje automatskog brisanja namijenjeno da sačuva vaše podatke na neodređeno vrijeme, neki korisnici su prijavili da istorijski podaci nisu zadržani kako se očekivalo. Nažalost, kada se Tajmlajn podaci izbrišu kao dio ovog procesa migracije, oni se ne mogu povratiti pomoću naših trenutnih alata.
Svjesni smo da su i drugi korisnici imali slične probleme, i vaše povratne informacije su neprocjenjive. Eskalirao sam vaš slučaj našem timu za proizvode na dalji pregled. U ovom trenutku, ne postoji potvrđeno rješenje za vraćanje izgubljenih podataka. Međutim, budite uvjereni da će sve novosti ili promjene u vezi sa zadržavanjem Tajmlajn podataka biti saopštene putem naših zvaničnih kanala.”
To ne zvuči naročito obećavajuće.
Privatnost na račun dostupnosti podataka
U svom odgovoru, Gugl izgleda upućuje na činjenicu da Gugl Maps sada čuva Tajmlajn podatke na samom uređaju umjesto u oblaku. Ovo je poboljšanje za privatnost, ali je takođe imalo neke negativne posljedice za ljubitelje ove funkcije. Na primjer, više ne možete provjeriti svoj Tajmlajn na vebu — morate koristiti aplikaciju. To je možda uzrokovalo i masovno brisanje podataka.
Dobra vijest je da problem nije široko rasprostranjen. Za razliku od situacije kada je Gugl pretvorio gomilu starih Chromecast uređaja u “cigle”, nisu svi korisnici Tajmlajn funkcije pogođeni. Ipak, oni koji jesu ne bi trebalo da se previše nadaju da će povratiti svoje podatke, prenosi Telegraf.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu