Društvo

Nedimić: Institucije Srpske i Srbije pokušavaju da pronađu rješenju za izbjegle Srbe

Vlasništvo nad imovinom u Federaciji BiH ima oko 400.000 Srba, a najveći broj ih se iselio u Srbiju čije institucije zajedno sa onima u Republici Srpskoj pokušavaju da pronađu rješenje za njihove probleme, izjavio je pomoćnik direktora Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) Jasenko Nedimić.

Nedimić: Institucije Srpske i Srbije pokušavaju da pronađu rješenju za izbjegle Srbe
FOTO: D. ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Nedimić je naveo da je RUGIPP intenzivirao saradnju sa svim institucijama koji se bave ovim problemom u Srbiji i sa Srpskom pravoslavnom crkvom.

– Federalna Uprava na svom sajtu ima javni uvid u katastar nepokretnosti u FBiH ali se veoma često dešava da im se blokira pristup sa naših računara – rekao je Nedimić novinarima u Trebinju gdje se održava konferencija o zaštiti imovine Srba u FBiH u organizaciji ove uprave.

Predsjednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Milimir Vujadinović rekao je da institucije Srbije pokušavaju da budu vijerni partneri institucijama Srpske u pronalasku rješenja sa kojima se suočavaju brojni građani koji su iselili iz FBiH u Srbiju.

– Osnova poruka je da mi volimo naš narod, da Srbija ispunjava ustavnu obavezu koja se tiče brige o našem narodu, poštujući zakonski okviru drugih država u regionu – rekao je Vujadinović.

Sveštenik iz Mostara Branimir Borovčanin istakao je da pravoslavni sveštenici u FBiH najviše mogu pomoći terenskim radom jer su najbolje upoznati sa stvarnim stanjem.

– Mislim da bi trebalo da bude dosta bolja podrška institucija Srbije i Srpske u ostvarivanju imovinskih prava raseljenih Srba – dodao je Borovčanin.

U Trebinju je juče počela dvodnevna konferencija o zaštiti imovine Srba u FBiH, a jedan od ciljeva skupa jeste da ljudi na vrijeme i u skladu sa zakonom učestvuju u procesu harmonizacije kako ne bi došlo do gubitka prava na imovinske nepokretnosti.  

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu