Direktor Narodne biblioteke i muzejske zbirke Zvornik Nega Stjepanović kaže da se u samom nazivu seminarske teme krije odgovor.
Želimo da definišemo probleme sa kojima se srećemo u radu s mladima, u smislu kako bibliotekari mogu da utiču na to da mladi počnu više da čitaju – rekla je Stjepanovićeva.
Ona smatra da je porodica ta koja je primarna i iz koje potiču sve navike, pa tako i čitalačke, zatim škola, dok je na trećem mjestu biblioteka.
– Biblioteka nastoji da politikom nabavke knjiga animira korisnike, odnosno da, osim obavezne školske lektire, nabavi i literaturu koja je zanimljiva za čitanje, a da pri tome nije šund, kako bi i na taj način stimulisala ciljne grupe da čitaju i obaveznu školsku lektiru i klasike – istakla je Stjepanovićeva.
Ona smatra da je važna kontinuirana edukacija bibliotekara, kao i nabavka novih naslova za korisnike, te dodaje da je to sve uzaludno ukoliko nema čitalaca.
– Stoga biblioteka svake godine organizuje veliki broj radionica s mladima, počevši od predškolske djece u vrtićima, pa nadalje, kako bi od njih stvorila buduće korisnike, odnosno aktivne čitaoce – rekla je Nega Stjepanović.
Zvornička Narodna biblioteka i muzejska zbirka organizovala je stručni seminar za bibliotekare matičnog područja u čijem je sastavu 5 narodnih, 16 školskih i jedna visokoškolska biblioteka.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu