Iz Ministarstva su istakli da Hrvatska treba da odgovori svojoj javnosti zašto niko drugi od hrvatskih državljana koji trenutno borave na teritoriji Srbije nema nikakve neprijatnosti ili specijalan tretman, već su dobrodošli gosti.
– Ali, taj odgovor bi morao da sadrži i informaciju o tome šta su osobe koje su predmet reakcija dijela hrvatske političke javnosti zaista radile u Srbiji – ističe Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.
Kako navode, neprimjereno je to što državni zvaničnici i politički akteri u Hrvatskoj optužuju Srbiju za ugrožavanje slobode kretanja i govora nekoliko hrvatskih državljanki, koje su, u Beogradu od nadležnih državnih organa tretirane u skladu sa zakonskim procedurama i uobičajenom međunarodnom praksom.
Srbija, kako je istaknuto, ostaje zainteresovana za izgradnju skladnih i produktivnih odnosa sa svim svojim susjedima, uključujući i Hrvatsku.
– Međutim, takvi odnosi moraju da se grade obostranim trudom, a ne gotovo svakodnevnim javnim porukama kojima se u Hrvatskoj proizvodi antisrpsko raspoloženje, i svakako ne grubim mešanjem u političke procese u susednoj zemlji – ističe srpsko ministarstvo.
U saopštenju se dodaje da neprimjerenost hrvatskim zvaničnika prerasta u apsurd ako se u obzir uzme činjenica da se državljani Srbije u Hrvatskoj često tretiraju na način koji nije u skladu ni sa zakonom, ni sa evropskim vrijednostima i standardima, niti sa zdravim razumom.
Ministarstvo je podsjetilo da je ni manje ni više nego predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću bila uskraćena mogućnost da se u Jasenovcu pokloni sjenima žrtava ustaškog terora, među koji su bili njegovi preci.
Na još gori tretman, kako navodi Ministarstvo, nailaze obični građani Srbije, koji su često na meti uvreda i napada pojedinaca u Hrvatskoj, ali i pravnog nasilja iza kojeg stoji država, pa je tako beogradski advokat Nemanja Berić bio osuđen na 15 dana zatvora zbog objave na jednoj društvenoj mreži.
RT Balkan je objavio da su protjerane državljanke Hrvatske došle u Beograd kao “predstavnice nevladinih organizacija, s ciljem obučavanja učesnika protesta”.
Hrvatska je uputila protestnu notu Srbiji u kojoj je zatražila obrazloženje i iskazala oštar protest zbog ponašanja prema pet državljanki Hrvatske koje su protjerane iz Srbije pod optužbom da ugrožavaju nacionalnu bezbjednost.
Grupa hrvatskih državljanki koje su u Beogradu učestvovale na radionicama nevladinih organizacija 21. januara privedene su i protjerane iz Srbije, uz zabranu ulaska na godinu dana.
Privedeno je i deportovano ukupno 13 stranih državljana iz Hrvatske, Slovenije, Slovačke, Sjeverne Makedonije, Albanije, Moldavije, Rumunije, Austrije i Češke, koji su u Beogradu učestvovali na radionicama u organizaciji austrijske Erste fondacije koja se bavi razvojem civilnog društva u Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu