Društvo

Nekada popravljao avione, a sada oštri noževe: Djed Šime je davne 1936. godine pokrenuo biznis, a unuk Dejan nije htio da prekine tradiciju, evo čime se bavi

U Beogradu mnogo toga može da se naoštri, izoštri i izbrusi, osim starih noževa i tupih makaza.

Nekada popravljao avione, a sada oštri noževe: Djed Šime je davne 1936. godine pokrenuo biznis, a unuk Dejan nije htio da prekine tradiciju, evo čime se bavi
FOTO: RTS/SCREENSHOT

Jedan jedini oštrač noževa radi u Zemunu i, sem komšija, malo ko zna za njega. Aviomehaničar Dejan Tonšić odlučio je da nastavi porodični posao. Nekada je Dejan popravljao avione. Međutim, nije mogao da dozvoli da se porodična tradicija, koju je počeo još djed Šime, 1936. godine, ugasi.

– Ja sam avio-mehaničar, sa tim sam se bavio. E, sad, koliko je dobro, koliko je loše? Meni je bilo malo glupo da danas, sutra prolazim sa djecom ovuda i da kažem ovdje su ti djed i pradjed radili. Nekako više sam sentimentalno bio vezan za to – objašnjava Tonšić.

Bez obzira na to što je i tata Mirko bio oštrač, insistirao je da Dejan završi školu, a zanat je učio, kako kaže, u ljetu.

– Ruka se stiče vremenom. Kada sam imao 14-15 godina, uzmem makaze da oštrim i u jednom trenutku samo stanem: “Ćale, sada ti nastavi, jer ako ja nastavim ti ih popraviti nećeš”. I dan danas dođe nešto što ja ne mogu da uradim. Jednostavno, probaj ovaj, probaj onaj način i ne može, ali ništa ne može da se nauči preko noći. Prvo treba imati osjećaj, treba imati strpljenja, a zanat se uči dok si živ – dodaje Dejan.

Noževe i makaze danas može da naoštri poneki bravar, gvožđar, ali Dejan je jedini pravi oštrač u Beogradu. Na zidovima radnje u Zemunu nalaze se požutjele uramljene diplome vrsnih majstora zanata. Tocila ovdje danas ne pokreću pedale već struja i to je uglavnom jedino što se promijenilo za skoro cijeli jedan vijek.

– Radim na klasičan način. Makaza se otvara, pa se oštri iznutra. Stare makaze su imale luk i jednu i drugu stranu moraš da dovedeš na nulu da one ne odudaraju. Ako to ne uspiješ, moraš da znaš gdje da je kucaš čekićem, gdje da je saviješ, kako da je probaš. Sada kad je vidim, znam šta treba da radim – naglašava oštrač, piše Blic.

Otkriva da bi i novi noževi trebalo da prođu kroz majstorske ruke. Dejan se sjeća porudžbine za oštrenje 600 noževa i vremena kada su preko ovog praga prelazile desetine mušterija dnevno. Sada tek poneka. Nema kome ni da prenese svoje znanje. Nema zainteresovanih.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu