Magazin

Neki vole pse, a drugi mačke: Koji ljubimac je BOLJI IZBOR i kako se obaveze prema životinji odražavaju na zdravlje vlasnika

Prije deset godina, Britanka Eliza Roše imala je operaciju raka grlića materice, prije koje je doživjela pobačaj i raskinula vezu sa svojim partnerom. Osjećala se veoma loše, ali nije poklekla, već je otišla na sajt odgjivačnice pasa u Dorsetu, a zatim otputovala vozom, po kiši, da bi preuzela posljednjeg preostalog, minijaturnu mješanku jazavičara i čivave koju je nazvala Doli.

ljudi šetaju pse u gospodskoj ulici u banjaluci
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Eliza smatra da nije slučajno to što se poslije pobačaja odlučila za sićušnu životinju kojoj je bila potrebna briga.

Danas ona živi sa Doli i udomljenom mačkom Volfi, zadovoljna je životom koji vodi sa psom i mačkom i tvrdi da joj je zabavno. Životinje je održavaju zdravom: pas je budi ujutru, dočekuje je uveče, izlaze napolje, a mačka Volfi joj trenira strpljenje. I nema nikakve prisile među njima.

Sa junakinjom ove priče je ovako, a šta biste uradili vi kad biste morali da birate: ko bi više prijao vašem zdravlju – pas ili mačka, pita Telegraph.

Posjedovanje psa umanjuje demenciju i pozitivno utiče na zdravlje srca

Naučnici iz Tokija nedavno su otkrili da posjedovanje psa bilo koje rase za 40 odsto smanjuje rizik od demencije: vlasnik mora da izlazi češće iz kuće kako bi prošetao psa, a kad izađe napolje, ima češću interakciju sa drugim ljudima i vježba svoje mentalno zdravlje.

Iako se vlasnici mogu žaliti zbog izvođenja pasa za vrijeme hladnih i vlažnih dana, to prija njihovom zdravlju. Jedna studija iz 2017. ispitala je uticaj posjedovanja pasa kod starijih osoba i utvrđeno je da su vlasnici pasa provodili dodatnih 22 minuta dnevno u šetnji, praveći 2.760 koraka više dnevno i znatno manje su sjedjeli. Članak iz 2019. u Međunarodnom časopisu za istraživanje životne sredine i javno zdravlje otkrio je da su šanse da vlasnik psa ispuni smjernice za fizičku aktivnost od 150 minuta nedjeljno četiri puta veće od njihovih kolega koji ne posjeduju ljubimca, i veća je bila vjerovatnoća da će izlaziti i šetati bez psa. Dodatna vježba ima pozitivan efekat sagorijevanja kalorija i poboljšanja sna.

Pročitajte još

Četvoronožni prijatelj podstiče fizičko i mentalno zdravlje vlasnika, istaknuto je u studiji iz 2019. Psi nam prave društvo, daju osjećaj svrhe i smisla, smanjuju usamljenost i povećavaju socijalizaciju. Vlasništvo nad psom nudi “sigurnost i dosljednost”: uvijek se možete povjeriti svom ljubimcu i znati da vas neće iznevjeriti.

Psi pozitivno utiču i na djecu, kao i na članove porodice sa anksioznošću, povišenim krvnim pritiskom i većim brojem srčanih otkucaja. Kućni ljubimci su članovi porodice: psi se “smiju i razgovaraju” sa vlasnicima koji dođu s posla. Ali, s druge strane, postoji mogućnost za anksioznost ljubimca koji predugo ostaje sam u kući. Ipak, pas koji ostaje sam pravi manje problema od mačke koja može da bude destruktivnija i tvrdoglavija.

Posjedovanje mačke veoma utiče na emocije vlasnika

Bez obzira na mačije mane, njihovi vlasnici tvde da je posjedovanje mačke bolje nego vlasništvo nad psom iz nekoliko razloga: između ostalog, mačka smanjuje stres i tremu kod učenika, ima pozitivan uticaj na psihičko zdravlje u porodici, ublažava opšte zdravstvene probleme i poboljšava život djece.

Među pojedinim vlasnicima i njihovim mačkama postoji nekoliko različitih oblika odnosa koji liče na nivoe partnerske veze, poput “otvorene veze”, “ležerne veze”, “ljubavi na daljinu”, “prijateljstva“… Jedna grupa vlasnika izjavila je da su njihovi ljubimci povučeni usamljenici i od njih nemaju nikakva očekivanja. Na drugoj strani su vlasnici koji su mnogo emocija uložili u svoje životinje i ako nešto “ne štima”, oni će biti više pogođeni psihički, što će uticati i na njihovo fizičko zdravlje. Mačkama nije potrebno šetanje, pa ne utiču na broj koraka ili kardiovaskularno zdravlje na isti način kao psi.

Teško je jasno odrediti da li je za čovekovo zdravlje bolja mačka ili pas. Kad očekivanja vlasnika o ponašanju njihovog ljubimca nisu ispunjena, to stvara veliki stres, pa pojedinci smatraju da posjedovanje psa nije nužno dobro za čovjekovo mentalno zdravlje.

Što se više oslanjate na svog ljubimca radi sopstvene dobrobiti, to će vam biti teže ako stvari krenu po zlu. Lijepo je imati kućne ljubimce, ali treba biti svjestan i nedostataka. Držanje ljubimca može biti skupo, psu je neophodno šetanje i druženje, a i mačke i psi zahtijevaju posjete veterinaru. Pritisci posjedovanja kućnog ljubimca – i fizički i mentalni – mogu ponekad da prevagnu, gurajući u drugi plan pozitivne efekte, posebno ako ste emotivno nestabilni.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu