Politika

"NEKO UZIMA NA TOME VELIKE PARE" Kako se sve MUVA SA IZBORIMA za odbornike nacionalnih manjina

Miodrag Manojlović, kandidat za odbornika nacionalnih manjina u Gradiški, najavio je žalbu CIK-u, tvrdeći da se glasovima za odbornike iz reda manjina manipuliše i da su neki glasački listići volšebno nestali.

"NEKO UZIMA NA TOME VELIKE PARE" Kako se sve MUVA SA IZBORIMA za odbornike nacionalnih manjina
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Na četiri biračka mjesta nisam dobio nijedan glas, iako su pojedini građani u opštini potpisali i overili izjavu da su upravo na tim biračkim mjestima glasali za mene – kaže Manojlović za Srpskainfo.

Navodi da to nisu jedine manipulacije glasovima na izborima održanim 15. novembra, te da je izborni inženjering očigledan.

Kao argument navodi i to što je pobjednik na izborima za manjinski mandat u Gradiški osvojio 639 glasova, što je, kako kaže, apsolutno nerealno.

Poređenja radi, u Prijedoru, koji ima skoro duplo više birača, manjinac je pobijedio sa svega 260 glasova

FOTO: PREDRAG ZEC/ USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: PREDRAG ZEC/ USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Čak i u Banjaluci, koja je četiri puta brojnija u Gradiške, apsolutni favorit među manjinskim kandidatima, bivši socijalista Saša Čudić je, uz otvorenu podršku SNSD, osvojio čak 130 glasova manje, od kolege koji je pobijedio u Gradiški.

– Ne govorim sve ovo da bih ja dobio taj mandat. Nije mi to cilj. Želim samo da ukažem na probleme. Krajnje je vrijeme da neko, konačno, javno progovori o nepravilnostima, koje do te mjere kompromituju izbore za predstavnike nacionalnih manjina, da bilo bolje da se manjinaske liste ukinu, nego da se ovako zloupotrebljavaju – kategoričan je Manojlović.

Sa ovom ocjenom saglasan je i Franjo Rover, predsjednik Saveza nacionalnih manjina RS, koji kaže da su izbori za manjinske odbornike postali „čista smijurija i lopovluk“.

I Rover je bio kandidat manjina na minulim izborima u Prnjavoru i izgubio je i to, kako tvrdi, iz dva razloga.

FOTO: YOUTUBE/SCREENSCHOT
FOTO: YOUTUBE/SCREENSCHOT

– Prvo, jedna mi je partija nudila da me podrži, naravno, kasnije bi tražili protivuslugu, i ja sam to odbio. Drugo, niko me ne može ubijediti da nije bilo muvanja sa glasovima – kaže Rover za Srpskainfo.

Tvrdi da su mu građani BiH, koji su glasali u Italiji i Sloveniji, slikali i telefonom slali listiće na kojima se vidi da su zaokružili njegovo ime.

Ipak, kada su prebrjani glasovi pristigli poštom, ispostavilo se, tvrdi Rover, da nije dobio ni jedan jedini glas u inostranstvu.

Pročitajte još

Naši sagovornici tvrde da je sve krenulo u pogrešnom smjeru, kada su vodeće političke stranke „otkrile“ da je manjinski odbornički mandat znatno „jeftiniji“ od redovnog, odnosno da se može osvojiti sa znatno manjim brojem glasova.

Tako su „manjinci“ postali lak plen za osvajanje uticaja u lokalnim skupštinama. A taj uticaj je mnogo veći, nego što se obično misli.

Kako tvrdi Rover, stranke „za neku siću“ guraju navodno nezavisne manjinske kandidate, kako bi se domogli njihovih mjesta u biračkim odborima.

– Ko ima više članova biračkih odbora, ima i više mogućnosti za krađu glasova – kaže Rover.

Moćne stranke se potrude da „njihovi“ manjinci, koji, uzgred rečeno nikad nisu viđeni ni u jednom udruženju nacionalnih manjina, pobijede, ali i da glasovi njihovih konkurenata netragom nestanu u procesu prebrojavanja.

Tako manjinci, koji su ustvari rade za stranke, a ne za interese svojih sunarodnika, uđu u lokalne skupštine, čak i postanu lokalni funkcioneri, ali to nije sve.

– Odbornici iz reda nacionalnih manjina su elektori za izbor kluba ostalih u Vijeću naroda RS. Ljudi uzimaju velike pare na tome – kaže Rover.

Da izbori za odbornika nacionalih manjina obiluju živopisnim detaljima, vidi se i iz izbornih rezulatata. Od ukupno 64 lokalne zajednice u Republici Srpskoj, izbori za manjinskog odbornika su održani samo u sedam opština i gradova.

Većina kandidata za manjince deklarišu se kao Crnogorci. Ipak, u hercegovačkim opštinama, koje graniče sa Crnom Gorom, i gde živi najviše Crnogoraca, nije bilo izbora za manjinske odbornike.

Izuzetak je Trebinje, gdje se za mjesto u gradskoj skupštini nadmetalo čak desetoro manjinaca.

Pobjednik, Momir Gvozdenović, osvojio je 408 glasova, ostali znatno manje: većina je izbore završila sa osvojenih pet, dva ili jednim glasom, dok jedan nije glasao čak ni sam za sebe, pa je osvojio – nula glasova.

Najveća gužva je bila u Prijedoru, gdje se za manjinaski mandat nadmetalo 19 kandidata. I ovdje je većina kandidovanih, njih čak 16, osvojila jednocifren broj glasova.

I u Prijedoru je jedan manjinac „zaboravio“ da glasa za sebe. Pobjednik, Andrija Vukotić, ubedljivo je triumfovao sa 260 glasova.

Zanimljivo je bilo i u Sokocu. Od ukupno šestoro kandidata, samo njih dvoje, kandidatkinja SDS Miladinka Zekić i kandidat Demosa Žarko Vojinović, dobili su više od stotinu glasova. Pobedila je Zekićeva, i to za 18 glasova. I u ovoj opštini jedan kandidat je ostao bez ijednog glasa. 

Zanimljivo je, takođe, da je u Prnjavoru, opštini poznatoj po brojnim nacionalnim manjinama, zbog čega je odavno nazvana Malom Evropom, bilo samo petoro kandidata manjinaca.

Pobjednik, Branko Deket, je osvojio samo tri glasa više od svog glavnog konkurenta Ivice Mađarovskog. Deket je osvojio 158, Mađarovski 155, a predsjednik Saveza nacionalnih manjina Franjo Rover samo 87 glasova.

Tojagić: Lakrdija za potkusurivanje

Politički analitičar Nebojša Tojagić kaže da predstavnici manjina u lokalnim skupštinama vode računa samo o svojim ličnim interesima, a potpuno su nijemi za potrebe i interese nacionalnih manjina, pa i manjine u ime koje su i izabrani. – Manjine služe isključivo za ostvarivanje interesa parlamentarne većine, a izborni proces je, zbog lakšeg kandidovanja, postao lakrdija, koja služi za potkusurivanje u vidu manje – više legalnih malverzacija. Vrh malveracija svakako je izbor za Vijeće naroda – kaže Tojagić. U kojoj mjeri je manipulacija manjinama uzela maha svjedoči i činjenica da član Upravnog odbora RTRS, koji bi trebalo da predstavlja manjine, nije ni izabran, jer nije dobio podršku većine u Narodnoj skupštini RS. – Bivšem članu je istekao mandat, a po zakonu nema pravo da se ponovo kandiduje, ali on se kandidovao, pa i dalje nezakonito i neustavno obavlja tu funkciju – kaže Tojagić i zaključuje da sve to pokazuje da je položaj nacionalnih manjina loš, poražavjući i obeshrabrujući.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu