Ali, koje generacije zapravo primaju najveće penzije?
Iznos penzije: Od čega zavisi?
Da bi se analizirao nivo penzija u Nemačkoj, važno je razumjeti ključne faktore koji na njega utiču, a oni su:
Godina rođenja
Broj godina plaćanja doprinosa
Prihod zarađen tokom radnog vijeka
Broj penzionih bodova (Entgeltpunkte)
Prevremeno penzionisanje (što može dovesti do smanjenja)
Druge penzije kao što su porodična penzija ili invalidska penzija
Svako ko je ostvario visoke prihode tokom dugog radnog vijeka ima velike šanse za visoku penziju – možda čak i najvišu u zemlji. U njemačkom penzionom sistemu važni su i lični doprinosi i ukupna ekonomska snaga zemlje, odnosno relativni nivo prihoda.
Pošto se njemačko penzijsko osiguranje (DRV) uglavnom finansira doprinosima osiguranika, svi gore navedeni faktori igraju ključnu ulogu. U obračunu se koristi sistem bodova, gdje jedan penzijski bod odgovara prosječnoj godišnjoj plati u zemlji. Svako ko akumulira 45 poena za 45 godina rada smatra se prosečnim penzionerom („Ekrenner“).
Evo ko su pobjednici u penzionom sistemu
Za poređenje novijih i starijih penzionera koristi se „Ekrentnerov“ model, koji upoređuje iznos penzije sa prethodnom platom, što omogućava detaljnu analizu promena tokom vremena.
Zaključak: Generacija bejbi bumera, rođena između 1955. i 1969. godine, ima najviše penzijske zahteve zahvaljujući dugom radnom vijeku i visokom prikupljanju penzije, pokazuju podaci DRV-a. Ali to donosi i izazove: „Penzionisanje generacije bejbi bum stvara sve veći demografski pritisak na tržište rada i sisteme socijalnog osiguranja“, piše Institut za nemačku ekonomiju (IW).
Visoke penzije očekuju i sledeće generacije, rođene između 1970. i 1984. godine, prema podacima DRV-a.
Međutim, iznos penzije je uvijek individualan. Svaka osoba, bez obzira na godinu rođenja, može povećati iznos svoje penzije kroz duži radni vek i sakupljanje većeg broja bodova, naglašava DRV.
Ko prima niže penzije
Starije generacije, rođene prije 1955. godine, u prosjeku primaju znatno niže penzije. U to vrijeme, plate su bile znatno niže nego danas, čak i kada se uzme u obzir inflacija, što se direktno odražavalo na iznose penzija. S druge strane, danas se penzije primaju u proseku više od 20 godina, dok je šezdesetih godina prošlog vijeka prosjek bio ispod 10 godina.
Od 2000. godine, prosječna penzija je porasla sa oko 700 evra na 1.054 evra. Ali broj penzionera se povećao za tri miliona, što je značajno povećalo opterećenje sistema jer su rashodi porasli sa 136 na 254 milijarde evra.
Ovo povećanje je rezultat većih isplata i većeg broja primalaca. Uprkos rastu, nivo penzija je i dalje ispod nivoa koji bi mnogima omogućio dostojanstven život, prenosi Kurir.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu