Potvrdila je to za Srpskainfo direktorica Doma „Rada Vranješević“ Darijana Kecman.
Tri mjeseca nakon što je Vlada Republike Srpske usvojila odluku po kojoj se Dječjem domu ustupa stan u Banjaluci, nekretnina je početkom novembra i zvanično prešla u njihovo vlasništvo. Riječ je o stanu površine 71 metar kvadratni.
– Prvi korak je završen. Mi smo zaveli stan u katastru, sad smo u procesu renoviranja i opremanja stambene jedinice tako da deca imaju sve što je potrebno za normalan život. Stan se nalazi u naselju Starčevica, ali više detalja ne možemo otkrivati radi zaštite dječje privatnosti – pojašnjava Kecman.
Ona vjeruje da će za tri mjeseca, znači do februara iduće godine, uspjeti u potpunosti renovirati i namjestiti stan, star dvadesetak godina.
U ovom stanu će besplatno moći da žive mladi bez roditeljskog staranja od 18 do 26 godina, koji su svih ovih godina po završetku školovanja morali da napuste Dom i započnu samostalan život.
– Usluga „stanovanje uz podršku“ namijenjena je mladima sa područja Srpske, koji po prestanku prava na smještaj u Domu nemaju uslova da se vrate u svoju biološku ili srodničku porodicu, niti su u mogućnosti da sami započnu život, bez naše podrške. Jedan od uslova jeste i da je dijete radno aktivno – precizira Kecman.

Kako dodaje, uprava Doma nastoji da, nakon završetka srednje škole i fakulteta, mladima nađe posao ili pomogne pri traženju posla.
– Tek onda smatramo da su ispunjeni formalno-pravni uslovi da dete pređe u taj stan. Mi pokušavamo djecu da osamostalimo, prvo da nađu posao, budu kod nas dva, tri mjeseca i istovremeno rade, da vidimo kako se snalaze, da li redovno odlaze na posao, i tek onda sa organom starateljstva dogovaramo da dijete postepeno prelazi u taj stan, stepenicu po stepenicu. Dijete će prvo da bude u stanu po danu, potom će i da prenoći, ali biće pod našim nadzorom, obilazićemo ih redovno – pojašnjava naša sagovornica.
S obzirom da je jedan od uslova zaposlenje, koliko je u današnjim uslovima teško štićenicima Doma da pronađu posao.
– Mi smo u posljednje vrijeme zaposlili troje djece kod privatnika, nismo zaista imali problema. Nazovemo, predstavimo se, zamolimo za posao i garantujemo za to dijete. Naša djeca najčešće završavaju zanat, za pekare, konobare. Dešava se i da dijete nije zadovoljno uslovima na radnom mjestu, požali nam se, pa prekine posao – govori direktorka.
Ističe da ima i djece, kao i u svakoj porodici, koja ne žele da rade i oni, nažalost, neće moći da žive u stanu.
Podsjetimo da je Dom unazad nekoliko godina tražio stan od lokalnih i republičkih vlasti, međutim sada nakon što sve peripetije budu završene i vrata nekretnine zvanično otvorena, dogodiće se i apsurdna situacija da neće biti djece koja ispunjavaju uslove da ovdje žive.
– U januaru, februaru kada stan bude opremljen nećemo imati djece koja će moći da pređu tamo da žive jer će to biti na pola školske godine, ali vidjećemo još – kaže Kecman.
Dodaje da u Domu trenutno živi dvoje mladih, koji su završili školovanje, a koji po Zakonu o socijalnoj zaštiti imaju pravo da ostanu u ovoj ustanovi najduže šest mjeseci.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu