Magazin

NEOBIČAN FENOMEN Saznajte zašto je let uvijek kraći kada putujete prema istoku

Možda ste na dužim povratnim letovima primijetili da je let u smjeru istoka nešto kraći nego let na istoj relaciji u smjeru zapada.

avion
FOTO: SHANE KELL/PEXELS

Na dužinu leta utiče više faktora, ali da, putovanje na istok stvarno će trajati manje nego ono u suprotnom smjeru. Let iz Evrope u Severnu Ameriku trajaće dobrih sat vremena više nego let nazad u Evropu.

Prvi odgovor koji se nameće jest da je razlog Zemljina rotacija. To je zapravo tačan odgovor, ali rotacija nije direktno odgovorna za ovaj fenomen. Zemlja se neprestano okreće oko svoje ose prema istoku, ali s njom se okreće i atmosfera, pa jednako kao što mi kada skočimo ne doskočimo stotinama metara dalje, tako ni avionima sama rotacija Zemlje ne pomaže baš da skrate vrijeme putovanja.

Pročitajte još

Ali rotacija Zemlje ipak je kriva za duže ili kraće vrijeme leta na istoj relaciji. Naime u rotirajućem sistemu kakav je i Zemljin, na sve čestice kad se pomjeraju ili kreću pod nekim uglom u odnosu na rotacijsku osu djeluje Koriolisova sila. Ona djeluje na sva kretanja i u atmosferi i u okeanima. Uspravna je na brzinu kretanja i na rotacijsku osu. Na severnoj hemisferi djeluje nadesno, na južnoj hemisferi nalijevo, najveća je na polovima, a na ekvatoru je jednaka nuli. Ni ovo još nije potpun odgovor na pitanje zašto avioni stižu brže na istok, ali približavamo se.

Ista sila tjera i vjetrove na istok na sjevernoj hemisferi i na zapad na južnoj hemisferi. Naime, kad se neko tijelo rotira, dijelovi koji su bliže njegovoj osi kreću se sporije od onih koji su dalje. Kako se udaljava od ekvatora, vazduh će se kretati brže od tla iznad kojeg se nalazi je ima brzinu rotacije tla na ekvatoru, to rezultuje vjetrovima koji se uvijek  kreću od zapada prema istoku na srednjim geografskim širinama.

avion
FOTO: RAF JABRI/PEXELS

E, sada samo došli do pravog odgovora.

Zbog Koriolisove sile, sunčevog zagrijavanja i malo mehanike pritiska, nastaju mlazne struje koje se kreću od zapada prema istoku, ali s talasastim uzorkom. Mlazna struja predstavlja uzak pojas jakih vjetrova u graničnom području od gornje troposfere do stratosfere, može varirati u snazi, visini i smjeru i obično će biti najjača bliže polovima. Mlazna struja ima važnu ulogu u opštoj cirkulaciji atmosfere, a izuzetno je važna u vazdušnoj navigaciji i sigurnosti leta.

Mlazne struje, s obzirom na to da bukvalno mogu pogurati avion, imaju veliki uticaj na rute i raspored letova. Ponekad će avion letjeti dužom rutom kako bi pokupio vjetar u leđa ili izbjegao let u težim i zahtjevnijim okolnostima. Zato se letovi prema istoku obično planiraju u doba kada će biti najjači vjetar u leđa. Osim vremena, na ovaj se način štedi i gorivo, prenosi punkufer.hr.

Mlazna struja utiče i na letove na kratkim relacijama, ali uticaj je onda tako mali da ga nećete ni primijetiti – pobijediće ga uobičajena kašnjenja na aerodromima, prenosi Krstarica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu