Prijemni ispit, koji je osmišljen da mjeri znanje i sposobnosti kandidata, ove godine je otkrio alarmantnu statistiku. Sa 30 poena, što je samo polovina od maksimalnog broja bodova, mnogi kandidati su ostvarili pravo na besplatno školovanje.
Ovakav rezultat nameće pitanje zašto je na pojedinim fakultetima kriterijum za upis na budžet ili uopšte na fakultet previše snižen ili postoji problem u kvalitetu nastave i pripreme za ispite.
Podbacili na prijemnom, ali ih čeka budžet
Već godinama unazad jedna od najtraženijih oblasti među budućim brucošima bila je psihologija, a taj trend se i ove godine nastavlja. Na Univerzitetu u Beogradu za upis na smjer Psihologija na Filozofskom fakultetu prijavilo je ove godine 525 đaka, na budžet se prima 105, a na samofinansiranje samo 11.
Psihologija je tako najpopularniji studijski program, sa četiri prijavljena kandidata na jedno mjesto, što ukazuje na veliko interesovanje mladih za ovu oblast. Ipak, ono što je iznenađujuće jeste da nije mali broj budućih brucoša koji su na prijemnom za ovaj fakultet na testu znanja ostvarili i ne toliko uspešan broj poena.
Sudeći prema podacima koji su objavljeni na preliminarnoj rang listi dosta je onih koji su samo na testu prijemnog ostvarili između 30 i 35 poena, dok je 60 maksimalno, i uspjeli da fakultet upišu na budžet.
Prva stvar je da studije psihologije interesuju mlade osobe jer im to omogućava preispitivanje sebe i ličnog iskustva. Potom, druga stvar je široki spektar zaposlenja jer zaista nema sektora u kom psiholozi ne mogu da nađu svoje mesto. Psihologija jeste profesija budućnosti jer promjene koje se dešavaju u sveijtu stvaraju nove poslove za angažovanje u svijetu – ocenio je ranije Aleksandar Baucal, upravnik Odeljenja psihologije na Filozofskom fakultetu.
Prijemni na Medicinskom fakultetu u Beogradu ove godine polagalo je oko 1.000 kandidata, dok je samo 558 položilo. Upisna kvota je 500 brucoša, od toga 460 čije se školovanje finansira iz budžeta i 40 samofinansirajućih studenata.
Pravo da konkurišu za upis stekli su oni kandidati koji su postigli najmanje 31 bod. Dotle nije dobacilo 456 maturanata koji su pali prijemni, a time je skoro prepolovljen broj potencijalnih studenata prve godine medicine. Položilo je 558 kandidata.
Tako je na FON-u bilo slučajeva da su đaci i sa odličnim uspjehom iz srednje škole na prijemnom dobijali 10, 9, 6, 4, ali i 0,3 poena.
Mogući razlog: Više mjesta na fakultetima nego kandidata
Analiza sajta za karijerni razvoj mladih Startuj Infostud o upisu na univerzitete u Srbiji ukazuje na to da iako je interesovanje za određene studijske programe rekordno, ukupan broj prijavljenih studenata bilježi pad u odnosu na prethodne godine. Tako se možda može i naslutiti da je i to jedan od razloga.
Kako se navodi u analizi sajta za karijerni razvoj mladih Startuj Infostud ove godine, 32.816 srednjoškolaca konkurisalo je za 33.583 mjesta, dok je prošle godine bilo 35.038 prijavljenih na 33.739 mjesta. Ovaj pad od preko 2.000 kandidata može se pripisati većem broju studenata koji biraju akademije, visoke škole, privatne fakultete ili odlaze iz zemlje.
U školskoj 2023/24. upisanoj godini, na svim visokoškolskim ustanovama i na svim stepenima studija u Republici Srbiji upisano je 249.626 studenata.
Na državnim i privatnim univerzitetima ukupno je upisano 209.825 studenata – od toga 175.625 studenata upisano je na državnim, a 16,3 odsto ili 34.200 studenata na privatnim fakultetima.
Više kandidata nego mjesta ima na smjerovima: Građevinarstvo na Građevinskom fakultetu
Softversko inženjerstvo na Elektrotehničkom
Informacioni sistemi i tehnologije na Fakultetu organizacionih nauka
Stomatologija na Stomatološkom fakultetu
Farmacija na Farmaceutskom
MikrobiologijaFiziologija na Biološkom fakultetu
Zašto odlikaši tako loše prolaze na ispitima
Branko Kovačević kaže da nije iznenađujuće da se “petice iz srednje škole istope” na prijemnim ispitima, ali da zabrinjava taj trend.
– Dešavalo se da vukovci padnu, učenici sa svim peticama da ne polože prijemni. To je eliminacioni prijemni na neki način, jer nosi 60 odsto, dok uspjeh iz škole pri upisu na fakultete nosi 40 odsto. Prijemni ima ulogu da se nagrade deca koja rade. Na FON-u je to normalno jer se za prijemni prijavi više od 2.000 đaka. Zbog toga se lako desi da dijete tu osvoji 10, manje ili nula bodova na prijemnom, ali ono koje uči dobro moći će samo zahvaljujući prijemnom da upiše – govorio je rekao je ranije Branko Kovačević, nekadašnji rektor Univerziteta u Beogradu.
Niko neće da se obrazuje za rad u školama
– Niko neće više da bude profesor matematike, fizike, hemije ili drugih predmeta, a tek učitelji. Interesovanje djece ne postoji. Baš zato na tim fakultetima gde je interesovanje manje nekad bude i dovoljno za upis samo uspjeh koji se donese iz škole – rekao je ranije Branko Kovačević, nekadašnji rektor Univerziteta u Beogradu kaže za “Blic”.
Za prirodne nauke, posebno profesorske smerove i dalje vlada nisko interesovanje, izuzev Matematičkog i Hemijskog fakulteta u Beogradu koji imaju više kandidata od prosjeka.
Stručnjaci upozoravaju da u narednih pet godina u Srbiji nedostajati do 7.000 nastavnika, a da je situacija već sada zabrinjavajuća, najbolje ilustruje podatak da su u jednoj školi đaci gubili časove matematike čitavih mesec i po dana, jer škola nije uspela da obezbedi profesora na zamijeni.
– Ukoliko se nešto hitno ne preduzme, školama u Srbiji u narednih pet godina nedostajaće pet do sedam hiljada nastavnika- upozorili su prošle godine na skupu u SANU dekani fakulteta u Beogradu koji školuju nastavnički kadar.
Koliko je situacija alarmantna, dovoljno govori podatak sa prošlogodišnjeg upisa beogradskih fakulteta na smjeru za nastavnika hemije upisana 3 brucoša, biologije – 2, fizike – 7, matematike- 3, geografije – 20, srpskog jezika 60, istorije – 84.
– Potrebno je prvo povećati plate, jer da bi neko svoj posao radio kako treba nije realno oslanjati se na entuzijazama. Takođe je potrebno stvoriti podsticajnu i konkurentnu atmosferu, odnosno ponovo učiniti zanimanja u prosveti poželjnim – rekao je ranije za “Blic” Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu