Društvo

"Neophodan je razgovor sa djecom, roditeljima i nastavnicima" Psiholog Sonja Stančić apeluje za rad na prevenciji mentalnog zdravlja

Represivne mjere donosi svaka država neposredno poslije tragedija i to nije sporno. Međutim, nama nedostaju preventivne mjere iz oblasti mentalnog zdravlja.

Sonja Stančić
FOTO: MILOS BLAGOJEVIC PODCAST/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ovo za Srpskainfo ocjenjuje Sonja Stančić, psiholog, koja ističe da nije u njenom domenu da komentariše zaključke Vlade RS nakon tragedije u beogradskoj osnovnoj školi, jer se one uglavnom odnose na tehnička pitanja.

– Ono što nije doneseno su neke preventivne mjere, kao što su razgovor, bolja ustrojenost stručnih službi, definisanje stručne službe na nivou lokalne ili mjesne zajednice, radionice sa djecom, uspostavljanje određenog sistema vrijednosti u školama – nabraja ona.

Na pitanje da li takve mjere treba da budu donesene, Stančićeva kaže da je već puno toga doneseno, ali je stvar u sprovođenju i stavljanju tih mjera kao prioriotetne.

– Recimo, 2000. godine pa do možda 2013. godine imali smo u Republici Srpskoj jako dobro razvijen sistem sa lokalnom zajednicom i sa udruženjima građanima. Radilo se puno na uspostvaljanju sistema vrijednosti kod djece, na objašnjavanju društvenih pojava, razvoju emocija itd. Učestvovala sam u tome i toga sada mnogo nedostaje. A mnogo se brže stvari mijenjaju u vremenu nego 2005. godine. Potrebno je mnogo više edukacija i razumijevanja i za roditelje, i za nastavnike, i za djecu i za stručne službe. Sve to nam je intenzivnije potrebno – objašnjava Stančićeva.

Dok istovremeno postoji, kako kaže, dostupnost kvalitetnijim informacijama i edukacijama nego prije 10-15 godina.

– Zašto je to utihnulo? Da li je možda prepušteno jer imamo dostupnost informacijama pa ćemo se ako sami edukovati i shvatiti? Ne znam zaista. Ali, znam da nama trebaju preventivne mjere koje se odnose na mentalno zdravlje. Represivne mjere, naravno, svaka država i svaki sistem, kakav god bio u svijetu, uvijek donosi. Ne mogu da kažem da je to lakše, ali je nekako jednostavnije da javnost razumije i da se umiri sa tim informacijama – dodaje ona.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kaže da bi sada trebalo pitati djecu, roditelje i nastavnike da li ih prisustvo policije umiruje, odnosno kako to na njih djeluje.

Pročitajte još

– To su te preventivne mjere o kojima pričam. Da pitamo nastavnike šta bi ih umirilo. Potreban je identifikacija stanja u kojem se nalazimo. Ne znamo koliko je ovo pogodilo našu djecu i nastavnike. Da li je nastavnik dovoljno osnažen da uđe u razred i da se nosi sa ovom situacijom. Uvijek ću se zalagati na prevenciji. Moramo naravno i da liječimo neke posljedice, ali čini mi se da je i sistem spremniji na tretiranje posljedica nego na preventivne mjere. Živjećemo u sve turbulentnijim vremenima, a nismo emocionalno i socijalno spremni na to – naglašava ona.

Jeste težak izraz, ali mnogi su, kako navodi, tempirane bombe, zbog nagomilavanja emocionalnih i socijalnih informacija.

–  Da zaključim, iz svog ugla bih samo govorila o prevenciji i aktivirala sve one mjere koje imamo i koje se odnose na zaštitu mentalnog zdravlja. Da se u kontinuirane edukacije uključe stručne službe, nastavnici, roditelji i djeca i da postanemo što senzibilniji i za ono što ne izgovorimo, za svaki naš osećaj – poručuje Stančićeva.

Nakon tragedije u beogradskoj osnovnoj školi u kojoj je ubijeno osam đaka i portir škole, Vlada RS je na posebnoj sjednici doniejla nekoliko zaključaka koji se odnose na aktivnosti na sprečavanju maloljetničke delinkvencije.

U cijeloj BiH danas je Dan žalosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu