Tužba, koja je predata Evropskoj komisiji 30. juna, odnosi se na novu funkciju “AI Overviews” automatski generisane odgovore koji se pojavljuju iznad rezultata pretrage i korisnicima daju sažetke bez potrebe da kliknu na izvorni sajt.
Prema tvrdnjama izdavača, ova funkcija omogućava Guglu da koristi njihov sadržaj bez dozvole, čime im smanjuje broj posjeta i direktno ugrožava prihode od oglašavanja.
– Gugl koristi naš sadržaj kako bi odgovorio korisnicima, a da pri tom mi ne dobijamo ništa. Nemamo ni mogućnost da se zaštitimo, jer ako pokušamo da se isključimo iz AI pretrage, automatski padamo i u klasičnim rezultatima – navodi se u saopštenju.
Podnosioci žalbe traže od EU da hitno reaguje i privremeno zabrani Guglu ovu praksu dok traje istraga, kako bi se spriječila, kako navode, “nepopravljiva šteta po medije”.
Podaci koje izdavači navode u prijavi pokazuju da je, nakon uvođenja AI Overviews u maju 2024. godine, 37 od 50 vodećih američkih medijskih sajtova zabilježilo pad saobraćaja. Istovremeno, broj pretraga gdje korisnici ne kliknu ni na jedan rezultat (“zero-click”) porastao je sa 56 na 69 odsto.
Gugl odbacuje ove optužbe, navodeći da AI funkcije korisnicima olakšavaju pretragu i da, uprkos fluktuacijama, ukupni broj klikova ka izdavačima ostaje visok.
– Svakog dana šaljemo milijarde klikova ka sajtovima širom svijeta. AI Overviews samo pomaže korisnicima da brže pronađu informacije – poručili su iz kompanije.
Pored EU, ovu praksu Gugla trenutno istražuje i britanski regulator za konkurenciju (CMA), a slične žalbe podnesene su i u SAD, prenosi B92.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu