Društvo

NEPRILAGOĐENA BRZINA Više od trećine saobraćajki u naseljima

Više od trećine saobraćajnih nesreća u Republici Srpskoj desi se u naseljima, i to uglavnom zbog prekoračenja brzine.

NEPRILAGOĐENA BRZINA Više od trećine saobraćajki u naseljima
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske Milija Radović kaže da ne postoji pouzdani podaci o smrtno stradalima u saobraćajnim nezgodama u naseljenim mjestima.

Razlog za to je taj što puno magistralnih i regionalnih puteva prolazi kroz sami centar gradova, opština i naselja, kao što je slučaj sa, recimo, Zvornikom i Milićima. Evo, recimo, na tranzitu u Banjaluci ne možete biti sigurni kako da okvalifikujete saobraćajnu nesreću, kao nezgodu u naselju ili magistralnom putu. Vjerovatno i jedno i drugo, jer magistralni put ide kroz naselje – objašnjava Radović.

Zato je, između ostalog, kako kaže Radović, gradnja auto-puteva opravdana jer izmješta saobraćaj iz naseljenih mjesta. Bivši ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović neki dan se pohvalio da se na auto-putu Banjaluka – Gradiška za sedam godina, od kada je pušten za saobraćaj ovaj autoput, nije desila nijedna saobraćajna nezgoda sa smrtnim ishodom.

Direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović kaže da je Agencija ove godine trebalo da prvi put radi mjerenje indikatora saobraćaja – brzine vožnje u naseljima i na otvorenim putevima. Međutim, jedan ponuđač na tenderu se žalio i sada se čeka da bude okončan taj postupak.

FOTO: Dejan Božić/RAS Srbija
FOTO: Dejan Božić/RAS Srbija

– Suština je u tome da dva puta godišnje mjerimo brzinu, pojaseve i slično kako bi vidjeli da li raste broj vozača koji prekoračuju brzinu ili se smanjuje. Ako raste, to bi onda značilo da naše mjere nisu adekvatne i da treba uvesti represivnije – objašnjava on.

Dodaje i da je izmjenama Zakona o bezbjednosti saobraćaja BiH predviđeno da se urade posebni saobraćajni znakovi za naseljena mjesta, ali da od februara prošle godine Ministarstvo transporta i komunikacija BiH nije donijelo pravilnik koji treba ovu oblast da definiše.

Na putevima Republike Srpske u proteklih 11 godina poginulo je 1.671 osoba, a saobraćajnim nezgodama najčešće stradaju vozači i pješaci.

U prosjeku dnevno bude čak 26 saobraćajnih nezgoda, a unazad deset godina rekordna je 2007. godina u kojoj je bilo čak 10.933 saobraćajki.

U izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije se navodi da je jedan od velikih problema u BiH visoka stopa smrtnosti na 100.000 stanovnika uzrokovana zbog saobraćajne nesreće. Tako u BiH na 100.000 stanovnika smrtno strada oko 18 ljudi u sabraćajnim nezgodama, dok je, recimo, u Hrvatskoj proj poginulih na 100.000 građana oko 9, odnosno duplo manje.

– Zabilježena su smanjenja smrtnosti u slučajevima kada država preduzme određene mjere u regulaciji saobraćaja – konstatovali su Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Foto Srpskainfo
Foto Srpskainfo

Budući da smo šesti u Evropi po broju smrtnosti uzrokovanih saobraćajnim nesrećama, pred vlastima u Bosni i Hercegovini stoji izazov za donošenje politika iz  oblasti bezbjednosti u saobraćaju.

Veliki broj saobraćajnih nesreća na našim putevima rezultat je nepoštovanja saobraćajnih propisa, te niskog nivoa saobraćajane kulture većeg broja učesnika u saobraćaju.

Nepropisna brzina i brzina neprilagođena uslovima na putevima su jedan od najčešćih uzročnika izazivanja saobraćajnih nezgoda.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu