Budući da je Železnička stanica zbog svojih kulturno-istorijskih vrijednosti evidentirana kao dobro koje uživa prethodnu zaštitu, Zavod je 21. oktobra 2021. godine, izdao konzervatorske uslove u kojima je preciziran spisak neophodnih konzervatorskih uslova i mjera koje treba izvesti u pogledu očuvanja estetskih i kulturno-istorijskih vrijednosti objekta i njegovih dijelova. Između ostalog, precizirano je da nadstrešnicu iznad glavnog ulaza treba sanirati. Postojeće limom pokrivene dijelove u zoni vjetrobrana treba zamijeniti staklom. Znatno oštećenu oblogu nadstrešnice od mozaičkih pločica treba zamijeniti novom od istog ili novog materijala koji će obradom i koloritom slijediti prvobitno likovno rješenje navodi se.
Takođe, piše da “cilj konzervatorskih uslova jeste da se obezbijedi očuvanje autentičnosti, integriteta i vrijednosti zaštićenih projekata i prostora”, kao i da “Zavod daje saglasnost isključivo na arhitektonski dio projekta i ne vrši takozvanu tehničku kontrolu projekta za građevinsku dozvolu”.
– Zavod za zaštitu spomenika kulture je ustanovljen kao institucija čiji je primarni zadatak očuvanje kulturno-istorijske vrijednosti objekata, što uključuje analizu i očuvanje vizuelnog identiteta, estetske i istorijske autentičnosti objekata. Statički i građevinski proračuni, kao i konstrukcijska pitanja nisu dio osnovne nadležnosti Zavoda. Za građevinske i statičke procjene nadležni su bili statičari, građevinski inženjeri i druge tehničke struke. Zavod upućuje izraze najdubljeg saučešća porodicama nastradalih u nezapamćenoj tragediji u kojoj je smrtno stradalo 14 osoba, a tri su teško povrijeđene – navodi se u saopštenju Zavoda zaštitu spomenika kulture Novi Sad.
Mediji su danas objavili dokument u kom se navodi da je Zavod za zaštitu spomenika Novi Sad tražio da se nadstrešnica na Železničkoj stanici Novi Sad sanira, ne rekonstruiše, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu