Svijet

"NEUOBIČAJENA" DEŠAVANJA Kako su vatrogasci u Bejrutu ostavljeni na MILOST I NEMILOST, a mogli su da spriječe katastrofu

Vatrogasci koji su u utorak, četvrtog avgusta, vjerovatno umrli u eksplozijama u Bejrutu, nisu dobili ključeve skladišta u epicentru eksplozije.

"NEUOBIČAJENA" DEŠAVANJA Kako su vatrogasci u Bejrutu ostavljeni na MILOST I NEMILOST, a mogli su da spriječe katastrofu
FOTO: WAEL HAMZEH / EPA

Bejrutski vatrogasci takođe nisu dobili ni informacije gdje se skladište tačno nalazi, te su tako izgubili dragocijeno vrijeme za spasavanje života, saznaje Indipendent u razgovoru sa zvaničnicima vatrogasne službe.

Zbog “neuobičajenog” nedostatka informacija tokom hitnog poziva, oni navodno nisu mogli da ugase manji požar koji kasnije prouzrokovao detonaciju 2.700 tona amonijum nitrata, prenosi Blic.

Vatrogasci nisu mogli na vrijeme da evakuišu zonu, niti da upozore ostatak grada. Pretpostavlja se da je svih deset pripadnika tima za reagovanje u slučaju opasnosti, uključujući i medicinsku sestru, poginulo u eksploziji koja je usmrtila 150 ljudi, dok su hiljade povrijeđene.

Prema riječima zaposlenog u operativnom sjedištu vatrogasne službe koji je primio poziv, o požaru u luci obavijestila ih je policija u 17.55. On je rekao za Indipendent da ih niko nije upozorio na to da se u skladištu nalazi ogromna količinu eksplozivnog amonijum nitrata. Štaviše, nisu dobili nikakve informacije. Kada je vatrogasna ekipa stigla na lice mjesta, nije ih, kao obično, sačekala ekipa lučkih funkcionera, niti su dobili ključeve skladišta. Nisu čak ni znali u kojoj je zgradi požar.

Fadi Mazbudi, šef vatrogasne službe, izjavio je da je nedostatak važnih ifnormacija – očigledno kršenje uobičajenog protokola – prouzrokovao odlaganje intervencije za nekoliko ključnih minuta, jer su vatrogasci morali da traže zapaljeno skladište, a zatim silom uđu u objekat.

– Da su vrata bila otvorena, da su znali kuda idu, možda bi imali vremena da suzbiju požar i ne bismo imali inicijalnu eksploziju – rekao je Mazbudi.

– Da su znali da se unutra čuvaju opasne materije mogli su da jave ostalima koliko je situacija opasna i možda bi se spasli. U ovom poslu je važan svaki minut. Može da spase živote – rekao je Mazbudi.

On je takođe rekao da su vatrogasci Elija Hizami i Čarbel Karam zvali pretpostavljene i tražili da hitno pošalju pojačanje, jer su imali samo tri tone vode, što nije bilo dovoljno da se ugasi tako veliki požar. Kad su prekinuli vezu, oko 18.08, odjeknula je eksplozija.

– Životi bi bili spaseni da smo imali više informacija i da ih je neko sačekao i objasnio im situaciju – izjavio je zaposleni koji je primio prvi poziv.

– Svi u luci treba da podnesu ostavku i treba pokrenuti istragu protiv njih, dodao je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu