Politika

Nevjerovatno, ali istinito: Izetbegović i Komšić „male mace“ za Bećirovića

Za samo nešto više od pola godine mandata na mjestu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, Denis Bećirović uspio je da svojom agresivnom retorikom i samovoljnim potezima prevaziđe brojne prethodnike na toj funkciji, pa čak i Željka Komšića, Bakira Izetbegovića ili Šefika Džaferovića, koji su, inače, važili za bošnjačke „jastrebove“ u toj instituciji.

Denis Bećirović
FOTO: PREDSJEDNIŠVO BIH

Uvredljive kvalifikacije na račun Republike Srpske, neprestani verbalni obračuni s izabranim funkcionerima Srpske u Banjaluci i Sarajevu, samovoljno lobiranje za ulazak BiH u NATO, kao i najnoviji poziv zemljama EU da se pridruže američkim sankcijama protiv najužeg političkog rukovodstva Republike Srpske, za kratko vrijeme „pogurali“ su Bećirovića na vrh liste bošnjačkih političara s kojima ni vlast ni opozicija u Srpskoj ne žele da imaju bilo kakvog posla.

Slobodni strijelac

Da bi cijela stvar bila još zanimljivija, Denis Bećirović je visoki funkcioner SDP BiH, stranke koja, za razliku od SDA, pokušava da se predstavi kao višenacionalna i lijevo orijentisana politička opcija.

Da li je Denis Bećirović „slobodni strijelac“, koji se u svom djelovanju ne obazire na politiku stranke iz koje dolazi, ili je, pak, za agresivnu nacionalističku retoriku dobio podršku vrha SDP, partije koja se zvanično zalaže za traženje kompromisa i smirivanje tenzija u BiH, potražili smo mišljenje od političkih analitičara i dobrih poznavaoca ovdašnjih političkih prilika.

Politički analitičar iz Mostara, Milan Sitarski, smatra da aktuelni bošnjački član Predsjedništva BiH uglavnom postupa po vlastitom nahođenju i, kako procjenjuje, bez bilo kakvih prethodnih konsultacija sa vrhom stranke iz koje dolazi.

FOTO: PRVI TV/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: PRVI TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Denis Bećirović pripada nekom tvrdom krilu SDP, zajedno sa Zukanom Helezom. Pri tome, treba imati u vidu da Bećirović ima prilično lagodnu poziciju, da je izabran na funkciju gdje ima četvorogodišnji mandat dok ostali funkcioneri SDP, prije svega Nermin Nikšić, imaju veliku muku da održe koheziju u vladajućoj koaliciji, kako na nivou FBiH tako i na državnom nivou. Bećiroviću se, najprostije rečeno, može da manifestuje tu neku tvrđu poziciju u okviru SDP, pri čemu njegovi postupci dovode do turbulencija na državnom nivou, a možda će ih dovesti i na nivou vlasti u Federaciji BiH. Jednostavno, ne vidim da je Denis Bećirović bilo kakav konstruktivan igrač unutar bošnjačke „trojke“ – ocjenjuje Sitarski za Srpskainfo.

Pročitajte još

Na naše pitanje da li vjeruje da se Bećirović može ponašati kao slobodan strijelac u politici bez prethodnog „aminovanja“ takvog ponašanja od strane matične partije, Sitarski odgovara da je to vrlo moguće.

– Ne vjerujem da se Bećirović pretjerano konsultuje sa svojim stranačkim kolegama. Pozicija na kojoj se nalazi prilično je udobna i može da igra kao slobodan strijelac, iako njegovi postupci prave probleme, prije svega samom SDP. Njegove posljednje izjave, u kojima pozdravlja američke sankcije prema rukovodstvu SNSD i Republike Srpske, dolaze baš u trenutku kad su formirane radne grupe koje bi krajem avgusta ili početkom septembra trebalo da prezentuju neke prijedloge za novo zakonodavstvo vezano za Ustavni sud BiH. Nadam se da ove sankcije, kao i reakcije Denisa Bećirovića, neće izazvati turbulencije koje bi ugrozile napor tih radnih grupa. Vjerujem da će one dovesti do određenih zakonskih prijedloga i da će se oko toga postići konsenzus. Čak možemo smatrati da je djelovanje Denisa Bećirovića donekle usmjereno na to da se poremeti rad tih radnih grupa, jer izgleda da je pojedinim političkim akterima više u interesu produžavanje krize nego njeno eliminisanje – zaključuje Sitarski.

Predsjedništvo BiH najslabija institucija na nivou države

Politički analitičar iz Sarajeva Enver Kazaz takođe ocjenjuje da je političko djelovanje aktuelnog bošnjačkog člana Predsjedništva BiH kontraproduktivno za smirivanje tenzija u zemlji, te da je Bećirović, prema njegovim riječima, na određeni način preuzeo ulogu koju je u Predsjedništvu BiH godinama unazad držao Željko Komšić.

FOTO: N1/SCREENSHOT
FOTO: N1/SCREENSHOT

– Nermin Nikšić i SDP razvijaju politiku kompromisa, koji je neophodan za BiH. Za razliku od njih, Denis Bećirović nije samo predstavnik SDP, nego političke organizacije „jedanaestorke“ koja ga je izabrala na poziciju člana Predsjedništva BiH. Zbog toga se njegova politika ne može povezivati sa SDP i on je potpuno samostalan u svojoj politici. Ako je SDP politička partija koja teži kompromisu, Bećirović onda više liči na Željka Komšića. Stavovi Denisa Bećirovića i Željka Komšića često su potpuno saglasni, a Bećirović razvija politiku koja predstavlja retoričko sukobljavanje na domaćoj političkoj sceni. To nije dobro za BiH. Nisu dobri odnosi ni u Predsjedništvu BiH na relaciji Cvijanović – Bećirović – Komšić, pa je zbog toga Predsjedništvo BiH trenutno najslabija institucija na nivou države – tvrdi Kazaz.

Dodaje da od takve politike BiH nema nikakve koristi, te da je to, kako ističe, politika koja izjednačava sve strane u BiH i jedino daje argumente čelnicima SNSD za nastavak njihove agresivne retorike.

– To je, prije svega, promašena politika. Kada se pogleda politika SDP i „Trojke“, onda politika Denisa Bećirovića, Željka Komšića ili Milorada Dodika izgledaju potpuno anahrono i kao da dolaze iz nekog prošlog vremena u kojem je sukob, a ne kompromis, bio načelo u vođenju politike – ističe Kazaz.

Partijski drugari

Pored Denisa Bećirovića, koji je već dugi niz godina u javnosti poznat kao bošnjački političar koji zastupa otvoreno neprijateljske stavove prema Republici Srpskoj, formiranjem nove vlasti na nivou BiH u žižu javnosti zbog sličnih, a u nekim situacijama čak i ekstremnijih stavova od Bećirovića „isplivao“ je još jedan SDP-ovac, Zukan Helez.

Otkako je postavljen na funkciju ministra odbrane BiH, skoro da nije prošao nijedan mjesec da Helez svojim zapaljivim izjavama nije uznemiravao javnost.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu