Politika

UDAR NA SRPSKI VETO Šta sprema Bećirović protiv mogućnosti zaštite vitalnih interesa Republike Srpske?

Izjava Denisa Bećirovića da zaključci mogu biti formulisani i na način da Željka Cvijanović neće moći povući nikakav veto, upućuju na pitanje kakve poteze sprema bošnjački član Predsjedništva BiH protiv jednog od najznačajinih ustavnih mehanizama za zaštitu vitalnog interesa Republike Srpske.

Predsjedništvo BiH
FOTO: ELMAN OMIC/ANADOLIJA

Podsjećamo, državnost Srpske ogleda se u tome što Narodna skupština, dvotrećinskom većinom, može da poništi odluku Predsjedništva BiH, ako srpski član Predsjedništva BiH bude preglasan i uloži veto. Upravo taj mehanizam je odavno trn u oku Sarajevu, naročito nakon što ga je masovno počeo da koristi bivši srpski član Predsjedništva Milorad Dodik.

Pročitajte još

Nije tajna da na sve načine traže kako da ga anuliraju, bez formalne promjene Ustava. U posljednjem slučaju, kada je NSRS poništila zaključke Predsjedništva BiH, to je učinjeno jer je u njima bilo elemanata spoljene politike. Naime, Bećirović i Željko Komšić su pozivali OHR, EU i SAD da sankcionišu rukovodstvo RS.

Posebna sjednica Narodne skupštine RS, Željka Cvijanović za govornicom
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

-Upravo zbog toga je srpski član Predsjedništva uložila veto. Ono što bi možda mogao Bećirović da učini jeste da ponovo na sjednici predloži te zaključke, koji govore o navodnim atacima RS na Dejton, ali da iz njih izbaci zaključak koji se odnose na pozive strancima da intervenišu. Na taj način oni se ne bi ticali spoljne politike i ne bi postojalo ustavno pravo da se na njih uloži veto. Ako bi to bilo i učinjeno, u sadejstvu sa Ustavnim sudom BiH, Bećirović bi vjerovatno pokušao da takvu odluku Narodne skupštine RS proglasi neustavnom – tvrdi izvor Srpskainfo upućen u ovu problematiku.

Međutim, profesor ustavnog prava Milan Blagojević nije takvog mišljenja.

-Članom 5.2d) Ustava BiH je propisano da član Predsjedništva BiH koji je preglasan može takvu odluku ostala dva člana Predsjedništva proglasiti destruktivnom po vitalni interes za teritoriju entiteta sa koje je izabran. Dakle, to može biti svaka odluka koju preglasani član Predsjedništva smatra destruktivnom po entitet iz kojeg je izabran i bez obzira kako je formulisana, odnosno da li se odnosi na pitanje unutrašnje ili spoljne politike, jer u tom pogledu navedenom odredbom Ustav BiH ne postavlja bilo kakva ograničenja za izjavljivanje veta – kaže Blagojević za Srpskainfo.

Milan Blagojević
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Pored toga, dodaje on, i predmet tog veta može biti svaki akt, bez obzira na njegov naziv, jer je riječ „odluka“ iz člana 5.2d) Ustava BiH jedan generički pojam koji svojim obimom i sadržajem obuhvata sve vrste odlučivanja, kao što su odluka, rješenje, zaključak, naredba i slično.

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović poručila je Denisu Bećiroviću da će opet dobiti odgovor, pa neka preglasava i preti koliko hoće. Na pitanje da prokomentariše Bećirovićevu izjavu da zaključci Predsedništva mogu da budu formulisani na način da srpski član, kako kaže, neće moći povući nikakav veto, Cvijanovićeva je odgovorila da on otvoreno preti da će je ubuduće preglasavati tako da neće moći aktivirati mehanizam veta.

-To je ogledalo njegove neskrivene srbofobije i bolesne želje za preglasavanjem, kao i unitarne BiH o kojoj Bećirović sanja, a u kojoj ne bismo imali ustavne zaštitne mehanizme. To je njegova vizija suživota, u kojoj bi Bošnjaci dominirali, a Srbi, Hrvati i svi drugi bili u podređenom položaju – naglasila je Cvijanovićeva za Srnu.

Pekić: Srpska ima mehanizam zaštite

Rad Predsjedništva je definisan Ustavom, zakonom i Poslovnikom o radu Predsjedništva BiH, a ne željama Denisa Bećirovića, kaže Mira Pekić, poslanik u Predstavničkom domu BiH i savjetnik Mladena Ivanića u vrijeme kada je bio član Predsjedništva BiH. -Nažalost, bošnjački član Predsjedništva je očigledno odlučio da mandat provede u političkim sukobima i pokušajima degradiranja Republike Srpske, ali poznajući njegovu dosadašnju retoriku, to nije iznenađenje, iako su njegova stranka i SNSD, zajedno sa HDZ, u koaliciji na nivou zajedničkih institucija. Ono što je bitno jeste da Republika Srpska ima mehanizme zaštite, poput povlačenja vitalnog entitetskog interesa. Bećirović može pokušavati da ovaj mehanizam zaobiđe, ali bitno je da srpski kabinet i član Predsjedništva rade svoj posao kako bi sve ostalo samo na pokušajima – kaže Pekićeva za Srpskainfo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu