Društvo

NEZADOVOLJNI STATUSOM Romi napustili Savez nacionalnih manjina RS

Savez Roma Republike Srpske sa sjedištem u Gradiški, koji predstavlja 16 gradskih i opštinskih udruženja, napustio je članstvo u republičkom Savezu nacionalnih manjina.

NEZADOVOLJNI STATUSOM Romi napustili Savez nacionalnih manjina RS
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Ovo su na konferenciji za medije u Gradiški saopštili Aleksandar Mašić, predsjednik, i Ramo Salešević, podpredsjednik Saveza Roma Republike Srpske. Oni su istakli da je to odluka Upravnog odbora Saveza Roma usvojena na nedavnoj sjednici u Prnjavoru.

Romi su najbrojnija nacionalna manjina u RS, a time i u Savezu nacionalnih manjina, koji je osnovan velikim dijelom zahvaljujući našoj inicijativi. Mi smo zapostavljeni po više pitanja. Smatramo da se Savez nacionalnih manjina dovoljno ne bori za Rome, da nismo adekvatno zastupljeni u rukovodećim strukturama, da smo u podređenom položaju – kategoričan je Aleksandar Mašić.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Aleksandar Mašić

Njemu je posebno zasmetalo delegiranje predstavnika nacionalnih manjina u institucije vlasti RS te novčana podrška romskim projektima.

– U Savezu nacionalnih manjina određuju Rome u savjetodavna tijela Narodne skupštine RS po svome ili izboru organizacija koje nisu relevantne, a naš Savez koji je najbrojniji, najuticajniji, okuplja Rome iz Banjaluke, Prijedora, Bijeljine, Gradiške i drugih mjesta, o tome ne pitaju. Isto tako, naši projekti nisu adekvatno podržani od republičkih institucija, zbog čega bi se Savez nacionalnih manjina trebao više angažovati, a ne samo u slučaju uplata članarine od 100 KM godišnje na svoj račun – upozorio je Mašić rekavši da je neophodno izabrati Rome za podpredsjednike, pa čak i predsjednika Saveza nacionalnih manjina RS u bar jednom mandatu.

Romska populacija Republike Srpske, koju smatra svojom domovinom, nema perspektivu članstvom u Savezu nacionalnih manjina, smatra Ramo Salešević, potpredsjednik Saveza Roma RS i predsjednik Udruženja Roma Prijedor.

– Romi imaju specifične probleme i potrebe. Najvažniji su stambeno zbrinjavanje, zapošljavanje, obrazovanje i zdravstvena zaštita. Novac koji se sa više adresa odobrava Savezu nacionalnih manjina ne dospijeva, u potrebnom iznosu, romskoj zajednici odnosno Savezu Roma. Potrebe koje sam naveo zahtijevaju veće angažovanje, što je do sada izostalo i zato smo se odlučili na radikalan korak – pojasnio je Salešević.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Franjo Rover, predsjednik Saveza nacionalnih manjina RS, kaže da nije obaviješten o stavovima Roma iznesenim na konferenciji za medije u Gradiški. On ističe da Savez Roma RS nije član Saveza nacionalnih manjina nego su u članstvu samo udruženja iz Gradiške i Prijedora.

– Nisam obaviješten o istupanju ovih udruženja koje predstavljaju Aleksandar Mašić i Ramo Salešević iz Udruženja nacionalnih manjina RS. Ponudili smo im da predlože kandidata za člana Saveza nacionalnih manjina u NS RS, što su oni odbili insistirajući da njihov kandidat bude predsjednik Savjeta. Zato je za člana izabran Nenad Mirković iz Udruženja Roma Prnjavor – kazao je Rover dodajući da u Savezu nacionalnih manjina djeluje više romskih udruženja, mimo Saveza NVO Roma RS, na kojeg se pozivaju Mašić i Salešević.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Rover je takođe rekao da Romi imaju isti status kao i ostale nacionalne manjine i da Savez kojim on predsjedava prema njima postupa iskreno, u skladu s materijalnim i drugim mogućnostima, ne dovodeći Rome niti bilo koju drugu zajednicu nacionalnih manjina u podređen položaj.

Članice Saveza nacionalnih manjina

U Savezu nacionalnih manjina RS djeluju udruženja Čeha, Italijana, Jevreja, Mađara, Makedonaca, Nijemaca, Poljaka, Roma, Slovenaca, Slovaka i Ukrajinaca.

Istorijat Roma

Romi potiču sa prostora današnje Indije. U Evropu su prvo došli 1416. godine na područje Transilvanije u Rumuniji. U hronici italijanskog grada Forelija pominje se da su tu došli 1422. godine. Na područje BiH dolazak Roma zvanično se pominje početkom 16. vijeka.

Prema predratnom popisu iz 1991. u BiH je živjelo 9.000 Roma. Međutim, romske nevladine organizacije tvrde da je taj broj mnogo veći navodeći da u BiH živi između 85.000 i 100.000 Roma.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije