Svijet

"NIJE KAO GRIP" Širom svijeta raste broj oboljelih od korone, STRUČNJACI ZABRINUTI

Mnogi epidemiolozi povećanje broja zaraze smatraju ponovnim oživljavanjem epidemije te početka drugog talasa korona virusa.

"NIJE KAO GRIP" Širom svijeta raste broj oboljelih od korone, STRUČNJACI ZABRINUTI
FOTO SHUTTERSTOCK

Prije nekoliko dana britanski premijer Boris Džonson izjavio je da Evropu pogađa drugi talas kovida-19. Ipak, epidemiolozi upozoravaju da se termin drugi talas koristio dok se o novom virusu SARS-CoV-2 mislilo da pokazuje izraziti sezonski obrazac, poput gripa koja dominira tokom kasne jeseni i zime.

Analitičari su upozoravali na pandemiju španskog gripa iz 1918. godine, koja je odnijela živote između 50 i 100 miliona ljudi, a odvijala se u tri talasa do 1920. godine, od kojih je drugi bio najsmrtonosniji.

Za razliku od gripa, kod kovida-19 takav se sezonski obrazac ne uočava pa Svjetska zdravstvena organizacija ističe da smo u prvom pandemijskom talasu.

To će biti jedan veliki talas. Ići će malo gore i dole. Najbolje bi bilo da ga odmah poravnate i pretvorite u nešto što vam samo “zapljuskuje” nogu – rekla je Margaret Haris, portparolka SZO tokom vanredne konferencije za novinare.

Ona dodaje da su respiratorni virusi u prošlosti su imali tendenciju da se manifestiraju u različitim sezonskim talasima

– Ovo je novi virus koji se ponaša drugačije. Čini se da godišnja doba ne djeluju na prenos virusa, koji je usmrtio više od 650.000 osoba u svijetu i zarazio više od 16 miliona – izjavila je Margaret Haris.

Naglasila je da je i “ljeto problem, jer korona virus voli sva godišnja doba” što najbolje pokazuju primjeri SAD i Brazila, države koje se suočavaju s najvećim brojem oboljelih, a trenutno su u dva različita godišnja doba, piše Jutarnji.hr.

Kako je drugi talas kod korona virusa sada teško definisati, mnogi epidemiolozi koriste termine kao “ponovno jačanje epidemije” ili “ponovno oživljavanje epidemije”. Pritom kao jedan od parametara koriste kumulativni broj slučajeva na 100.000 stanovnika tokom 14 dana, na osnovu čega neke vlade donose odluku o epidemiološkim mjerama pri ulasku u zemlju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu