I dok jedni vjeruju u sreću, drugi se oslanjaju na provjerene trikove, a poneki čak i na varanje.
Naime, širom hrišćanskog svijeta tucanje vaskršnjim jajima je tradicionalna igra koja prati praznične obroke. Iako je u pitanju obična zabava, mnogi učesnici ne odustaju lako od pobjede – pa se tako nerijetko podvaljuju drvena, gvozdena, pa čak i cementna jaja, koja na prvi pogled djeluju kao obična, ali ne pucaju ni pod kakvim pritiskom. Naravno, takva „podmetanja“ brzo se otkriju, a nepošteni igrači odmah budu diskvalifikovani.
Zato je jedno pitanje svake godine isto: kako pronaći savršeno jaje, koje je dovoljno čvrsto, a da igra ostane fer?
Tajna je u obliku i starosti
Prema riječima mnogih iskusnih “takmičara”, najvažnije je izabrati malo, špicasto jaje sa hrapavom ljuskom. Što je jaje glađe, to je vjerovatnije da će pući. Takođe, pačija jaja su najmekša, dok su morčija najtvrđa, ali se u većini domaćinstava i dalje koristi kokošije jaje.
Zanimljivo je i da se najslađa pobjeda odnosi na tucanje jajima koje su nekoliko nedjelja stare – jer se kod njih već formirao vazdušni džep, što ih čini pogodnijim za farbanje, ali i takmičenje.
Pucanje ljuske – simbol novog života
Običaj kucanja jajima ima drevne korijene i mnogo dublje značenje od samog nadmetanja. Još u antičkim civilizacijama, jaje je simbolizovalo rađanje, plodnost i obnovu prirode, dok je u hrišćanskoj tradiciji postalo simbol Hristovog vaskrsenja – života koji pobjeđuje smrt, prenosi Telegraf.rs.
Zato se vaskršnja jaja često farbaju u crvenu boju, koja simbolizuje Hristovu krv, a pucanje ljuske pri kucanju predstavlja izlazak iz groba i novi početak.
Danas je ovaj običaj dio porodične tradicije, radosti i okupljanja. Kroz smijeh, šalu i po koje razbijeno jaje, prenosi se sa koljena na koljeno, zbližava ljude i donosi ono što je prazniku najpotrebnije – zajedništvo i ljubav.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu